Paroh podgorički Velibor Džomić na danas održanoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti kazao je da je Nacrt nastao kao da Crna Gora nema pravni poredak i Ustav.
“Ovo je pravno ubistvo crkava i vjerskih zajednica", ocijenio je Džomić.
On je naveo da je ovo prva javna rasprava o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti na kojoj se prisustvo javnosti, kako je rekao, sprječava policijom.
"Nije mi jasno zasto je skup zakazan u maloj, a ne velikoj sali. Ne osjećam se prijatno što nije omogućeno svima da učestvuju", kazao je on i ocijenio da je ovo danas prezentacija ili "poluokrugli sto".
"Građane smatrate neukim, nemojte i nas", poručio je Džomić.
Predstavnici Mitropolije zatražili su da se zakon povuče iz procedure.
Poglavar CPC Mihailo kazao je da je dobro što je okrugli sto konačno održan i što njemu prisustvuju i predstavnici SPC.
"Svaka crkva ima svoje pravo. Moramo da znamo da su tri velike relegije -Judaizam, Hrišćanstvo i Islam. Da ne bi Jevreja, ne bi bilo hrišćana, a da ne bi hrišćana, ne bi bilo islama", rekao je Mihailo.
Predstavnik Crnogorske pravoslavne crkve Nikola Belada rekao je da svaka država mora regulisati odnose sa crkvom.
"U načelu nam je prihvatljiv Nacrt zakona. Onaj ko ga je pisao, ruke mu se pozlatile. Ima tehničke, ali ne suštinske greške", rekao je Belada.
Potpredsjednik Savjeta Mitropolije Crnogorske pravoslavne crkve (CPC), Stevo Vučinić, rekao je da Nacrt zakona sa načela državnih interesa reguliše bitna pitanja.
„Dobro je što zakon zabranjuje raspirivanje mržnje, jer smo mi to trpjeli prethodnih sedmica. Smatramo ovu državu našom i podržavamo ovaj Nacrt“.
Predstavnik CPC Novak Adžić kazao da je Nacrt sadržinski prihvatljiv za tu crkvu. On je naveo da mu je drago što nema naimenovanja tradicionalnih crkava pojedinačno u Nacrtu.
Prema riječima Adžića, Mitropolija crnogorsko-primorska nema osmovjekovni kontinuitet djelovanja u Crnoj Gori, već, kako je rekao, nešto više od osam decenija pripada jedinstvenoj Srpskoj crkvi. „Ona je eparhija Srpske crkve“.
Ministar za ljudska i manjinska prava Suad Numanović kazao je da je donošenje Zakona o slobodi vjeroispovijesti u funkciji očuvanja vjerske tolerancije, po čemu je Crna Gora prepoznata. On je naveo da će taj akt proći još filtera. Kako je kazao, Nacrt je veoma značajan i utemeljen u crnogorskoj tradiciji.
“Želimo da se stvori ambijent za duhovničko djelovanje vjerskih zajednica U Crnoj Gori. Sigurno je da će proći još filtera, iako je ispoštovao najbolje evropske standarde”, kazao je Numanović i dodao da je Ministarstvo pri izradi zakona vodilo računa o evropskim standardima i o crnogorskim specifičnostima. Numanović je podsjetio da je država od obnove nezavisnosti uradila puno na očuvanju vjerskih sloboda.
"Nacrtom želimo da obezbijedimo najpovoljniji ambijent za djelovanje duhovnih zajednica. Ali i da se urede njihovi odnosi s državom. Uređenju ovog pitanja pristupili smo bez ikakvih predrasuda", kazao je Numanović.
Istoričar Živko Andrijević rekao je da Nacrt slijedi tradicionalni istorijski hod na koji smo svi ponosni.
"Nacrt pravi otklon od pokroviteljske uloge države nad vjerskim zajednicama”, kazao je Andrijašević, ocjenjujući da se država ovim aktom ne miješa u unutrašnji život vjerskih zajednica.
Predstavnik Nove srpske demokratije Milutin Đukanović napustio je skup jer, kako je rekao, nije dozvoljeno svim zainteresovanim da učestvuju u raspravi.
"Vi sijete razdor u Crnoj Gori, provocirate građane Crne Gore, zapamtićete 27. septembar koji će za vas biti 27. mart", poručio je Đukanović.
I poslanica Snežana Jonica imala je zamjerke što javnoj raspravi ne prisustvuju građani. Ona je kazala da je sve urađeno da javna rasprava ne uspije. Kako je istakla, SNP će tražiti smjenu Numanovića. Ministar je na to odgovorio da nije iznenađen, ali da će im za to biti potrebna podrška političkih partnera i naroda.
Potpredsjednik Bošnjačke stranke Suljo Mustafić rekao je kako se nada da će se rasprava produžiti i da će se svi zainteresovani subjekti uključiti u nju.
"Zakon nije prihvatljiv za većinu tradicionalnih crkava. To ne znači da se kroz dalju proceduru ne može prilagoditi potrebama vjerskih zajednica i crkava", ocijenio je Mustafić.
Predsjednik Jevrejske zajednice Jaša Alfandari rekao je da je Zakon prihvatljiv za tu vjersku organizaciju.
Okrugli sto o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovjesti završio se danas u Podgorici, nakon što prethodna dva skupa, u Bijelom Polju i Kotoru, nijesu održana. Jake policijske snage obezbjeđivale su skup u Podgorici, a ispred zgrade je bilo okupljeno više stotina građana, vjernika i sveštenstva.