Odbor za bezbjednost i odbranu zaključio je da je neophodno da ANB nastavi da prati bezbjedonosni fenomen islamskog vjerskog ekstremizma u svijetlu aktivnosti terorističke organizacije takozvane islamske države.
Predsjednik tog Odbora Mevludin Nuhodžić, rekao je nakon sjednice tog tijela, na kojoj je usvojen Izvještaj o radu ANB za prošlu godinu, da u Siriji i Iraku u borbenim dejstvima učestvuje šest crnogorskih državljana.
„Odbor cijeni neophodnim nastavak praćenja bezbjedonosnog fenomena islamskog vjerskog ekstremizma i radikalizma u svijetlu aktivnosti terorističke organizacije, takozvane ID“, kazao je Nuhodžić, nakon sjednice Odbora, koja je bila zatvorena za javnost.
On je pojasnio da praćenje treba sprovesti operativnim angažmanom, intenzivnom saradnjom sa regionalnim i partnerskim službama, sprovođenjem zajedničkih operacija i preduzimanjem drugih aktivnosti svih nadležnih državnih organa, saglasno propisima koji regulišu tu oblast.
Na pitanje šta će preduzeti Odbor po pitanju prijetnji Crnoj Gori putem video poruke od ID, Nuhodžić je podsjetio da su u zadnje vrijeme učestale internet poruke i prijetnje pojedincima i državama.
„Složili smo se da te prijetnje ne treba precjenjivati, ali ih ne treba ni podcjenjivati, jer suština je da ih nadležni državni organi prate sa dovoljno opreznosti u saradnji sa regionalnim i pratnerskim službama, prikupljajući podatke o svim tim slučajevima“, naveo je Nuhodžić.
On je dodao da internet nastupi imaju i propagandno dejstvo, kao i cilj da izazovu izvjesnu dozu straha.
„U Crnoj Gori je međuvjerska i međunacionalana tolerancija utemeljena i ukorijenjena tako da je te poruke ne mogu narušiti“, ocijenio je Nuhodžić.
Upitan koliko je crnogorskih državljana na ratištima u drugim državama, Nuhodžić je kazao da u Siriji i Iraku u borbenim dejstvima učestvuje šest crnogorskih državljana, a na ukrajinskom ratištu jedan.
Na pitanje da li to zabrinjavajuće, on je kazao da svaki slučaj, kada je u pitanju ideologija koju preferiraju te aktivnosti i ljudi koji je podržavaju, treba da zabrinja.
„Vrlo je bitno da nadležni državni organi prate svaki ovaj slučaj i da su ovo pojedinačni slučajevi, a nije organizovana i značajnija pojava u Crnoj Gori, ali je dovoljno da takvi slučajevi zahtijevaju dodatni oprez i punu pažnju nadležnih državnih organa. Iz informacija koje imamo, oni to rade sa kvalitetnom regionalnom saradnjom“, pojasnio je Nuhodžoć.
Prema njegovim riječima, Odbor je da od ANB-a zatražio da prioritet u radu Agencije budu aktivnosti organizovanih kriminalnih grupa.
„Posebno imajući u vidu društvenu opasnost koju te grupe sa sobom nose, a direktno su uslovljene visokim stepenom organizovanosti, brojem pripadnika i njihovim finansijskim potencijalima“, precizirao je Nuhodžić.
On je rekao da je zaključak Odbora da je, u predstojećem periodu, potrebno posvetiti pažnju pitanju sajber rizika, posebno onih koji odlikuje visok nivo informatičkog znanja i raspostranjenih struktura“, kazao je Nuhodžić.
On je dodao da treba blagovremeno planirati budžet radi obezbjeđenja kontinuiranje edukacije snaženja te organizacione jedinice i osavremeniti sistem čime bi bile obezbijeđenje pretpostavke za postizanje dobrih rezultata i podizanje nivoa informatiče i sveukupne bezbjednosti.
Nuhodžić kazao je da je Izvještaj o radu ANB-a usvojen većinom glasova, a zaključci jednoglasno.