Crnogorski parlament važi za vodeći u regionu po otvorenosti, dostupnosti informacija i broju skupštinskih saslušanja i istraga, ocijenio je njegov predsjednik Ranko Krivokapić.
On je danas primio članove Grupe prijateljstva Parlamenta Francuske, Patrisa Veršera, Filipa Goslana i Ženevjev Goslan-Fleri.
Krivokapić je, informišući sagovornike o dinamici rada Skupštine, kazao da je rad poslanika izuzetno dinamičan.
“Prema ocjeni mnogih, crnogorski parlament važi za vodeći u regionu po otvorenosti, dostupnosti informacija, ali i po broju parlamentarnih saslušanja i istraga”, rekao je Krivokapić.
U saopštenju se navodi da su se članovi Grupe prijateljstva Parlamenta Francuske zahvalili Krivokapiću na prilici da se upoznaju sa radom crnogorske Skupštine i izrazili zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom sa članovima parlamentarne Grupe prijateljstva Crne Gore.
Krivokapić je sa sagovornicima razgovarao i o društvenoj koheziji koja u Crnoj Gori vlada po pitanju evropskih integracija.
“Kada je riječ o aspiracijama za članstvo u NATO, država predano radi na ispunjavanju obaveza koje joj predstoje do kraja godine”, kazao je on.
Krivokapić i njegovi sagovornici ocijenili su, pohvalnom dosadašnju saradnju Crne Gore i Francuske kroz PS OEBS.
Članovi Odbora za evropske integracije takođe su danas razgovartali sa delegacijom Grupe prijateljstva Parlamenta Francuske.
Predsjednik Odbora, Slaven Radunović, kazao je da proces pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji (EU) nje elitistički već proces svih građana, navodeći da država nastoji da iskoristi iskustva drugih kako bi brže napredovala.
Radunović je, govoreći o dinamici procesa integracija Crne Gore u EU, ocijenio da su pred Crnom Gorom jednako složeni zahtjevi kao i pred državama aspirantima sa znatno većom administracijom.
Zbog toga, kako je ukazao, država nastoji da iskoristi pozitivna iskustva drugih kako bi, uz poštovanje crnogorskih specifičnosti, po principu naučenih lekcija brže i efikasnije napredovala.
„Proces pristupanja nije elitistički već proces svih građana, u čemu je i smisao nadzorne uloge, koju Odbor za evropske integracije ostvaruje kroz davanje sugestija Vladi prilikom usvajanja pregovaračkih pozicija“, kazao je Radunović, navodeći da su dosadašnje izmjene pozicija bile rezultat konsenzualnog odlučivanja članova Odbora.
Predsjednik Grupe prijateljstva iz Nacionalne skupštine Francuske, Patris Veršer ocijenio je da je Odbor za evropske integracije, s obzirom na problematiku kojom se bavi i fazu pregovora u kojoj se Crna Gora nalazi, predstavlja najvažnije radno tijelo Skupštine.
„On je pozdravio praksu uspostavljanja saradnje Crne Gore sa drugim državama regiona koje su u procesu pristupanja, kao i sa novim članicama EU, u cilju razmjene iskustava i primjene najboljih praksi“ kaže se u saopštenju.
Veršer je ukazao na to da su uslovi za članstvo u EU strožiji sa svakim novim talasom proširenja, što, kako je ocijenio, proizilazi iz iskustava stečenih u najnovijim procesima pristupanja.
„Članovi Odbora bili su saglasni u stavu da stavljanje fokusa na poglavlja 23 i 24 doprinosi kvalitetnijem sprovođenju neophodnih reformi, a time i bržem napredovanju Crne Gore ka članstvu u EU“, navodi se u saopštenju.