„Teško ćete naći narod u Evropi čija se prava tako brutalno gaze kao što je to slučaj sa Srbima u Crnoj Gori“, kaže u intervjuu za „Dan” predsjednik političkog savjeta Nove srpske demokratije.
„Građani Crne Gore čijije maternji jezik srpski i dalje su ustavno obespravljeni jer njihov jezik nije službeni, i pored činjenice da njime govori I piše najveći broj ljudi. Uz to, jedina smo zemlja u Evropi u kojoj jezik dominantne većine nije službeni“, rekao je funkcioner NOVE i Demokratskog fronta u razgovoru za podgorički dnevnik.
Na pitanje da ocijeni položaj srpskog naroda u Crnoj Gori, Aleksić kaže da je ova nacionalna zajednica u državi „podjarmljena“.
„Ustavno-pravni, kulturno-prosvjetni i socijalno-ekonomski položaj srpskog naroda u Crnoj Gori je izuzetno težak. Srbi su ekonomski podjarmljeni, a kultura im je podvrgnuta državnoj represiji. U crnogorskim organima državne uprave, odnosno na rukovodećim mjestima u prbsvjeti, zdravstvu, sudstvu, policiji, Srba gotovo da nema. Njihovo prisustvo u navedenim strukturama mjeri se ne procentima, nego promilima, što se vidi i iz izvještaja crnogorskog ombudsmana“, rekao je Aleksić.
On je dodao da ne postoji nijedan direktor Srbin u osnovnim i srednjim školama, vrtićima, domovima zdravlja i bolnicama.
„Nema ih ni među zaposlenima u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Crne Gore u inostranstvu. Srbi se i dalje diskriminišu prilikom konkurisanja i zapošljavanja u javnom sektoru, čime im je osporeno jedno od osnovnih ljudskih prava pravo narad“, istakao je Aleksić.
On je podsjetio na tretman Srba u obrazovnom sistemu Crne Gore.
„U školskim programima, naročito u udžbenicima istorije za osnovnu i srednju školu, Srbi se tretiraju kao rušilački i remetilački faktor i kao jedini i isključivi krivci za sva loša dešavanja na Balkanu u poslednjih sto godina. Isti tretman Srbi imaju i na Televiziji Crne Gore, koja je navodno javni servis svih građana ove zemlje. Za književno-umjetnička i naučna djela nastala na srpskom jeziku, a čiji su autori Srbi, iz državnog budžeta se ne izdvaja nijedan cent. Ukratko teško ćete naći narod u Evropi čija se prava tako brutalno gaze kao što je to slučaj sa Srbima u Crnoj Gori“, rekao je Aleksić u razgovoru za Dan.
Bivši poslanik NOVE, sada profesor na Bogoslovskom fakultetu na Cetinju kaže da su Srbi u crnoj Gori obespravljeni i zbog načina na koji se tretira srpski jezik.
„Građani Crne Gore čiji je maternji jezik srpski i dalje su ustavno obespravljeni jer njihov jezik nije službeni, i pored činjenice da njime govori i piše najveći broj ljudi. Uz to, jedina smo zemlja u Evropi u kojoj jezik dominantne većine nije službeni. Djeca školskog uzrasta i njihovi roditelji izloženi su takođe diskriminaciji zbog nesprovođenja sporazuma o jeziku koji su prije više rd tri godine potpisali tadašnji predsjednik Vlade i lideri parlamentarne opozicije“, naglasio je Aleksić.
On kaže da Srbi u Crnoj Gori, kao i svi ljudi demokratske orijentacije, zbog navedenog nametanje „crnogorskog jezika” doživljavaju kao ogoljeno nasilje manjine nad jezičkom većinom i kao radnju zabranjenu kako ustavom, tako i svim relevantnim međunarodnim dokumentima o ljudskim pravima i slobodama.
„Ta radnja se zove nasilna asimilacija“, poručio je Aleksić.