Dok u Crnoj Gori traju polemike oko turističke valorizacije ostrva Lastavica sa tvrđavom Mamula na ulazu u Boku, hrvatski portali tvrde da je i ovo ostrvo, kao i obližnja Prevlaka, njihovo, piše Blic Crna Gora.
Dubrovački portal navodi da ostrvo i „po međunarodnom pravu“ pripada njima.
“Prema ponašanjucrnogorske strane, može se zaključiti kako njima sadašnji privremeni režim odgovara, jer oni samostalno kontrolišu ulaz u Bokokotorski zaliv, a suprotno međunarodnom pravu. Ni ova, ni prethodne hrvatske vlade očito nisu bile zainteresovane upustiti se u rješavanje ovog problema. Otočić Mamula, iako povijesno pripada Hrvatskoj, nalazi se pod upravom Crne Gore, te je stajalište Vlade Republike Hrvatske iz vremena Ivice Račana bilo da se na pripadnosti otočića Mamule ne insistira. Otočić je visine 16 metara, nalazi se na sredini tjesnaca Oštro, ali ipak bližecrnogorskoj obali. Na oto ku se nalazi tvrđava koju je sredinom 19. stoljeća izgradio austrougarski general Lazar Mamula. Tokom oba svjetska rata služila je kao zatvor. Otok je nakon raspada SFRJ bio predmet spora između Savezne Republike Jugoslavije i Hrvatske. Prema zbivanjima u Crnoj Gori, kao da nikakvih dvoumljenja čiji je otočić nema”, piše Dubrovnik net.
Blic Crna Gora podsjeća da je crnogorski Savjet za privatizaciju zadužio u aprilu ove godine tendersku komisiju da počne pregovore o dugoročnom najmu na 49 godina ostrva Lastavica i tvrđave Mamula sa kompanijom Oraskom divelopment, koja je jedina dostavila formalno ispravnu odluku.
Ova odluka je dočekana na nož od strane građana Herceg Novog okupljenih oko Fejsbuk grupe „Krik za spas Mamule“ koji pokušavaju da spriječe davanje pod zakup tvrđave Mamula.
Oni tvrde da je tvrđava memorijalni centar kome je u dva svjetska rata bio logor i da bi turistički projekat devastirao ovo ostrvo i njegovu istorijsku vrijednost. Rasprava je dobila epilog na zasijedanju hercegnovske skupštine čiji su odbornici jednoglasno podržali inicijativu za održavanje tribina i javnih rasprava o valorizaciji Mamule.
Crna Gora i Hrvatska unazad nekoliko godina nastoje da utvrde međusobnu granicu na moru pa je tako 2008. godine bio postignut sporazum da pitanje granice bude podneseno na odlučivanje Međunarodnom sudu u Hagu.
Tokom nedavne posjete premijera Mila Đukanovića Zagrebu čulo se da će se rješenje statusa rta Oštro oko koga je Crna Gora zaratila sa Hrvatskom 1991. godine tražiti međunarodnom arbitražom.