Dječji brak predstavlja flagrantno kršenje prava djeteta, saopšteno je iz Ženskog kluba Skupštine, dodajući da traže hitnu reakciju nadležnih i sankcionisanje vinovnika u slučaju ugovorenog braka maloljetne djevojčice.
Službenici policije podnijeli su Višem državnom tužilaštvu u Podgorici krivičnu prijavu protiv Ć.I. (41) iz Ulcinja, zbog sumnje da je sklopila nedozvoljeni brak svoje kćerke koja je tada imala 12 godina sa osobom iz Ulcinja.
Iz Ženskog kluba rekli su da su zabrinuti povodom niza novinskih članaka o ugovorenim dječjim brakovima, kao i povodom današnjeg izvještaja Uprave policije o podnošenju krivične prijave protiv majke maloljetne djevojčice, po osnovu sumnje da je ugovorila nedozvoljeni brak svoje dvanaestogodišnje kćerke.
„Ženski klub Skupštine naglašava da dječji brak predstavlja flagrantno kršenje prava djeteta, garantovanih Konvencijom o pravima djeteta na život, zdravlje i razvoj, zaštitu od nasilja, zlostavljanja i eksploatacije, obrazovanje, kao i pravo na puno učešće u porodičnom, kulturnom i društvenom životu i druga prava“, kaže se u saopštenju.
Oni su naveli da brojne studije ukazuju da dječji brak rezultira ranim napuštanjem škole, nižom stručnom spremom, ograničenom mobilnošću i pristupu ekonomskim mogućnostima, koje utiču na (dječje) siromaštvo.
Iz Ženskog kluba su dodali da dječji brak rezultira i ranom seksualnom aktivnošću i trudnoćom, koja uzrokuje lošije zdravstvene rezultate, uključujući smrtnost i morbiditet majke i novorođenčadi, većim rizikom od HIV-a i izloženošću porodičnom nasilju i nasilju od intimnog partnera.
„Ratifikacojom međunarodnih ugovora, kao što su Konvencija o pravima djeteta, Konvencija o eliminaciji svih oblika diskriminacije nad ženama i Konvencija Savjeta Evrope o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, država se obavezala da će iskorijeniti sve oblike nasilja i eksploatacije nad ženama i djecom, uključujući i dječje brakove“, navodi se u saopštenju.
Oni su podsjetili da će, kako je zaključeno na sastanku Ženskog kluba i UNICEF-a sa premijerom Dritanom Abazovićem 31. maja, Crna Gora preduzeti sve zakonodavne, administrativne i druge mjere kako bi okončala tu štetnu praksu koja ima nepovratan negativan uticaj na živote djece.
„Uz stručnu pomoć UNICEF-a, Crna Gora će pristupiti izmjenama postojećih zakonskih propisa, intenziviranju međusektorske saradnje u svrhu prevencije i rješavanja ovih problema, efikasnog kažnjavanja počinilaca i razvoja institucionalnih mehanizama za adekvatnu pomoć i podršku djeci, žrtvama dječijih brakova“, kaže se u saopštenju.
Iz Ženskog kluba su poručili da traže hitnu reakciju svih nadležnih organa i sankcionisanje vinovnika tog gnusnog događaja.