… nisam se pokajao! Bilo je i ovoga i onoga, ali Windows 10 je za godinu dana postao zreo operativni sistem, koji sve što radite stavlja pod vašu kontrolu.
Moja priča o Windows 10 sistemu nije baš "standardna". Možda danas i ne bih koristio Windows 10 da mi na IFA 2015 sajmu u Berlinu nisu "otuđili" kompjuter. Taj je imao Windows 7 instaliran čim sam ga doneo iz prodavnice. Srećom, nakon Toshibe, koju su mi "makli", stigla mi je Yoga 3 Pro, koju koristim i danas. E, ona je imala Windows 8, pa je stigao i Windows 8.1. Pokušavao sam da se naviknem na preskakanje sa desktopa na Metro i nije išlo, na kraju sam koristio samo desktop, a podesio sve da izgleda kao "sedmica", zapravo, podesio sam ono što je moglo da se sredi, jer znate da je Windows 8 bio dijametralno dizajnerski i funkcionalno drugačiji od prethodnika u koji se mnogi i danas kunu.
E, onda se sa ažuriranjem na Windows 8.1 vratio nekakav Start meni, pa je najavljen Windows 10. Jedva sam čekao da ubacim "desetku" na Yogu, jer je tokom najava i na papiru Windows 10 izgledao sjajno. Nisam se odmah prijavio za Windows Insider program i to mi je, sad vidim, najveća greška, ali dobro, učimo se dok smo živi, zar ne?! ;)
Prva instalacija Windows 10 operativnog sistema protekla je glatko, u redakciji sam brzo napravio "tutorijal" kako preći na Windows 10, ali je bilo problema u radu. Zvučna karta bila je nekompatibilna, Wi-Fi adapter je nestao sa spiska "funkcija", pa nisam imao internet vezu (osim preko Bluetooth mobilne veze), a i dolazilo je do povremenog trzanja slike na ekranu. Intel je drajvere za ekran sredio već tokom prvog dana od nadogradnje, Lenovo je sredio zvuk odmah sutradan, ali sam morao da uradim "roll back" na 8.1 zbog toga što mi je falio Wi-Fi.
Nakon par nedelja, recimo posle povratka sa IFE 2016, instalirao sam Windows 10 i od tada ga koristim kao primaran OS na Yoga 3 Pro računaru, ali i na ASUS T100 "2u1" tabletu koji je hardverski dosta slabiji. Zanimljivo, ali već prva nadogradnja koju sam obavio na ASUS T100 tablet računaru donela je stabilan i pouzdan Windows 10, ali je stigla nedeljama nakon globalnog početka instalacije (morao sam da sačekam da ASUS T100 stigne na red za nadogradnju).
Utisak o radu Windowsa 10 je jednako pozitivan na oba uređaja: to je stabilan, munjevito brz, ispeglan i vizuelno skockan OS, koji mi je verovatno omiljeni Windows do sada. Ne koristim Edge, ne koristim Defender, imam neke druge aplikacije za internet i bezbednost, ali sam isprobao manje-više i aktivno koristio mnoge druge funkcije.
Ove funkcije ću posebno da izdvojim
- Odličan Start meni: Zadržane su žive pločice koje su sjajan način da bez pokretanja aplikacija saznate šta se dešava oko vas, a tu je i klasičan prikaz svih aplikacija, zadržane su i opcije na koje ste navikli desnim klikom da se pojave, kao i druge (stare, dobre) Start opcije.
- Sve aplikacije se pokreću u prozorima: to je umnogome olakšalo korišćenje, koje je na Windows 8 samo pravilo probleme. Postoji čak i taster koji može da razvuče prozor tako da se ne vide tasteri za upravljanje (minimise, close…)
- Meni s obaveštenjima je TOP: Baš kao na telefonu, na jednom mestu imate uvid u sve što se dešava na računaru. Tu su sistemska obaveštenja, Facebook, Messenger, Viber obaveštenja, Skype, mejlovi, ažuriranja, objave iz Prodavnice, ma sve! Meni s obaveštenjima u dnu sadrži i pločice preko kojih se lako upravlja određenim segmentima iz Podešavanja, što je brz način da podesite stvari koje često koristite - osvetljenje ekrana, prikaz tablet moda, uključite Bluetooth, projektujete ekran na TV i slično
- Integracija s mobilnim uređajima: zaista je ostvarena i kao neko ko koristi Windows 10 Mobile (na Nokia Lumia 1520) mogu da potvrdim da sve univerzalne aplikacije rade sjajno. Kako god okrenete Windows 10 će raditi i ponašati se, pa čak i izgledati jednako na računaru, tabletu i telefonu. Windows 10 Mobile je, takođe, sjajna Windows 10 verzija i ne dozvolite da vas "paušalne" objave pojedinih uticajnih ili manje uticajnih blogera i vlogera odvrate od namere da isprobate Windows 10 Mobile - samo onaj ko nije koristio ili onaj ko iz nekog ličnog razloga ne voli Windows 10 Mobile može da vam kaže da ne valja. Ja ću reći da je jednako dobar kao i PC OS!
- Aplikacije (ne) nedostaju: istina je, ALI, dakle ali, sve one koje postoje su besprekorne! Univerzalne aplikacije Messenger, Facebook, Viber, Skype, Flipboard, Reader, Netflix, MSN aplikacije (vreme, vesti, sport, berza…) ili Microsoft aplikacije (Outlook, kalendar, fotografije, Edge…) rade odlično. Prodavnica je potpuno ispeglana i radi perfektno, a izbor aplikacija napreduje sporo, ali napreduje. Poslednji svetao primer su Messenger i Facebook na PC-ju, kao i Instagram na Windows 10 Mobile. Broj aplikacija, posebno univerzalnih će rasti i kao neko ko kompjuter i mobilni koristi po ceo dan, jedino što mi nedostaje su neke Google aplikacije, za koje sam našao nekad bolju, nekad lošiju alternativu (MetroTube umesto YouTube, recimo ili IM+ Pro umesto Hangouts).
- Windows 10 kao servis: Najbolji korak ikad u Microsoft istoriji. Sve što ne valja ispravlja se u letu, a nadogradnje samo stižu. Ne smeta mi to što ne mogu da im zaustavim instalaciju, jer bih ih svakako i sam uvek sve preuzeo i instalirao, ali mi je u početku smetalo to što nisam mogao da ograničim preuzimanje samo preko Wi-Fi mreže, nego se skidanje vršilo i preko mobilne mreže. To je sređeno s nekom od nadogradnji, pa je skinuto s liste nezadovoljstva.
- Windows 10 sluša korisnike: Microsoft je konačno promenio ploču i nije tvrdoglavo svoj po cenu besa korisnika, što je u prošlosti bio slučaj. Satja Nadela je, izgleda, doveo korporacijski voz na pravi kolosek i tako treba i da ostane. U Windows 10 dodaju se opcije koje korisnici traže, peglaju se bagovi i greške koje korisnici uoče, ali i dodaju nove opcije o kojima korisnici ni ne razmišljaju, kakva je Windows Ink, recimo.
- Windows Insider: U programu "insajdera" sam od februara i odabrao sam "Fast ring" tj. da dobijam odmah sve nadogradnje, čak i one koje bi mogle da prouzrokuju probleme. Naravno, bilo je trzavica, ali Insider program mi je pomogao da odmah otkrijem nove opcije Windowsa, izaberem koje mi se sviđaju, a koje ne, ali mi je omogućio i to da neke svoje ideje "doturim" do Microsofta. Ne verujem da je bilo baš zbog mojih glasova i misli koje sam slao, ali Microsoft je ocenjivao svaku od ideja, sabirao ih i pravio nove opcije i krpio postojeće na osnovu njih. Windows Insider koristio sam na PC-ju i na telefonu i ako se taj program ne ukine, a ako ima neke više sile - neće, koristiću ga i dalje. To je direktan način da utičete na formiranje OS-a koji svakodnevno koristite i to na lak, brz i način da osetite da neko to sluša, što je najvažnije.
- Prodavnica: Integrišući je za sve uređaje Microsoft je omogućio da jednom kupljenu igru ili aplikaciju koristite na svim uređajima, što je sjajno. Prodavnica je nekoliko puta menjala dizajn, ali je poslednji i aktuelan najfunkcionalniji, pregledan i jasan. Domaćih aplikacija ima dosta (i MONDO je tu, naravno, radimo i univerzalnu Windows 10 aplikaciju ne brinite), i to u domenu vesti, sporta, a imamo i solidnu bazu igara koje dolaze iz Srbije. Prodavnica ima mogućnost automatskog ažuriranja aplikacija, nudi logične segmente aplikacija, a i stabilna je, za razliku od prvih verzija.
Izvor: MONDO portal.Ovo je tek mali deo opcija koje svakodnevno koristim, koje bih izdvojio na "prvu loptu". Ono što još volim kod Windowsa 10 jesu njegova brzina, fluidnost, izuzetna lakoća korišćenja i mogućnost kreiranja virtuelnih desktopova - na jednom zadržite sve svoje zabavne aplikacije, a na drugom neka bude posao i ništa vas neće zbunjivati i mešati se.
Što se bezbednosti tiče, nisam preterano paranoičan, ali čitam o svemu i šta mislim da treba da ograničim - ograničavam. Recimo, ne delim Wi-Fi konekciju sa kontaktima iz imenika, niti dozvoljavam da se Wi-Fi Sense samostalno kači na već poznate mreže. Jeste to zgodna opcija, ali neka hvala, mogu to i sam. Takođe, Cortanu ne koristim, jer je nedostupna u našem regionu, a zbog posla i drugih stvari ne mogu region da zaključam na SAD da bih je aktivno koristio. Ne šaljem informacije o kretanju Microsoftu, ne omogućavam svim aplikacijama da pistupaju stvarima koje traže, posebno ne Wi-Fi ili GPS komponenti i drugo...
Ako ste od onih koje bezbednost zabrinjava, obradovaću vas da imam tekst u kojem smo korak po korak objasnili SVE što treba isključiti i kako. Pročitajte ga OVDE i nemojte paničiti ;)
Windows 10: Ja zadovoljan!
Kad pogledam godinu iza sebe, godinu s Windowsom 10, nemam kako drugačije da zaključim tekst, osim da kažem da je Windows 10 definitivno - TO - što je trebalo da stigne nakon "ćopavog" Windows 8 OS-a koji je bio rastrzan na dve celine. O "sedmici" i ne razmišljam, lako sam je preboleo, a ako vi još uvek razmišljate o Windows 10 sistemu sad je vreme da odlučite - u momentu pisanja ovog teksta imate manje od 24 sata da pređete besplatno na Windows 10! Čak i da vam se ne svidi ili da nema potrebnih drajvera (sumnjam i u prvo i u drugo) imate 30 dana da se vratite na svoj pređašnji Windows, sačuvate fajlove i ponašate se kao da se ništa nije desilo.
Iskreno, ne verujem u taj scenario, jer ćete sigurno ostati uz Windows 10.
Samo par dana nakon što istekne besplatna nadogradnja na Windows 10 (ističe 29. jula u ponoć) stiže veliki Anniversary Update, koji će doneti sjajne stvari kakve su:
- Windows Ink
- Microsoft Edge ekstenzije
- Tamnu temu i dodatna podešavanja interfejsa
- Unapređen Start meni sa još više opcija
- Windows Hello za otključavanje aplikacija i foldera
- Još bolja Cortana (moći će da se isključi, naravno)…
Windows 10 Anniversary Update počinje s isporukom već 2. avgusta i svi koji se do ponoći 29. jula prebace (još uvek besplatno) na Windows 10 dobiće ga, takođe besplatno, kao i sve buduće nadogradnje i ažuriranja. Nakon isteka promotivnog perioda nadogradnje Windows 10 koštaće oko 119 dolara i više, u zavisnosti od vrste licence.