Aplikacije su uklonjene sa Google Play Store, ali ne i sa vaših telefona ukoliko ste ih skinuli pre toga.
Kompanija Avast koja se bavi sajber bezbednošću nedavno je otkrila jednu od najvećih SMS prevara koje funcionišu na zvaničnom Google Play Store u okviru više od 150 aplikacija. Avast je ovoj opasnoj kampanji dao ime UltimaSMS, jer su prvi tragovi opasnog softvera pronađeni u Ultima Keyboard 3D Pro tastaturi.
Da stvar bude gora, ove aplikacije su dosad već preuzete više od 10,5 miliona puta u preko 80 zemalja sveta. Aplikacije se maskiraju u regularne alate u nekoliko kategorija aplikacija uključujući posebne tastature, QR kod skenere, alate za sređivanje fotografija i video snimaka, blokeri poziva i SMS-ova, filteri za kamere i igre.
Sve funkcionišu na isti način
Ono što je zajedničko za sve ove aplikacije je da vas posle određenog vremena sve prijave na premijum SMS servise.
Jednom kada se instaliraju, one proveravaju lokaciju telefona, IMEI i broj telefona kako bi odredili gde se nalaze i koji jezik da koriste. Nakon toga, ona traže od vas broj telefona i eventualno email adrese. Te informacije se onda koriste za prijavu na premijum SMS servise koji se naplaćuju oko 4.000 dinara mesečno, a često prođe nekoliko nedelja ili meseci dok korisnici to ne primete.
Jedan cilj
Kada vas prijave na pomenute servise, UltimaSMS aplikacije prestaju da rade ili nude više opcija za pretplatu nego što je obećano kada ste je preuzeli. Ako je i obrišete nakon toga, pretplata na SMS servise i dalje ostaje dok se ne odjavite sa nje.
Avast je napravio listu ovih aplikacija i one se nalaze ispod. Svaki Android korisnik bi trebao da prođe kroz listu i da vidi da li ima ili je nekada imao neku od ovih aplikacija. Ukoliko jeste prvi korak je njihovo brisanje, a onda bi bilo pametno da kontaktirate svog operatera kako biste proverili da li ste prijavljeni na neke dodatne servise kojih možda niste ni svesni.
Spisak aplikacija u PDF formatu se nalazi ispod
a u vidu Excel tabele ovde
Ni početak ni kraj
Nemojte misliti da je ovo prvi ili poslednji put da se ovakve stvari dešavaju, jer malver postaje sve veći problem, pa nam se čini da će antivirusni softveri uskoro postati obavezan deo svakog pametnog telefona.