TIKTOK KONAČNO ZABRANJEN: Nemoralan i nepristojan sadržaj ove društvene mreže je kap koja je prelila čašu!
U medijima je trenutno aktuelna vest da je izazov na Tiktok platformi izazvao mnoštvo reakcija širom sveta, ali iz pogrešnih razloga. Naime, izazov je bio osmišljen kako bi osvestio ljude i skrenuo im pažnju na probleme koje imaju osobe sa smetnjama u razvoju. Izazov je izmakao kontroli, te je poslužio kao vid zabave i ismevanja mnogim mladima. Da stvar bude još gora, deci su se u ovom imitiranju i vređanju osoba sa autizmom, pridružili i njihovi roditelji.
Svi snimci su uklonjeni sa platforme nakon osude velikog broja roditelja dece sa autizmom, koji su apelovali protiv diskriminacije. I nakon brisanja video snimaka nastavlja se diskusija na temu vaspitanja dece i ne možemo a da se ne zapitamo kakav to primer dajemo deci i čemu ih to učimo. Da li je moguće da u 21. veku decu ne učimo vrednostima kao što su ljubav, poštovanje, tolerancija prema različitostima, empatija, sloga, jednakost, nego im svesno dajemo primer da biti drugačiji znači nešto loše, da takve treba mrzeti, marginalizovati, diskriminisati? Oni možda ne znaju da procene šta je dobro, a šta ne, ali zato smo mi tu da ih umerimo i naučimo, da im izgradimo opšta moralna načela i principe. Da li smo svesni da prilikom formiranja ličnosti naše dece mi imamo presudnu ulogu, a od te iste dece zavisi budućnost ovog sveta.
Pakistan je zabranio jednu od najpopularnijih aplikacija na svetu, TikTok, zato što nisu uspeli da uklone nemoralan i nepristojan sadržaj.
Ova zabrana dolazi nakon vesti da su Tinder i Grindr iz istog razloga zabranjeni.
To će biti jak udarac za TikTok, pošto je u toj zemlji imao čak 43 miliona instaliranja, što je dvanaesto najveće tržište u toj zemlji kada su u pitanju instalirane aplikacije. Više od dve milijardi ljudi širom sveta je instaliralo ovu aplikaciju preko App Store i Google Play Store prodavnica. Pre samo nekoliko meseci ova aplikacija je bila zabranjena u Indiji zbog zabrinutosti oko kinseskih vlasnika. Sjedinjene Američke Države dele tu zabrinutost, a zabrana je trenutno na „čekanju“, dok će ostale restrikcije početi sredinom novembra.
TikTok je veoma brzo postao kulturni fenomen, čak i pored velikog pritiska širom planete.Ipak, te zabrane mogu da utiču na dalji rast ove aplikacije, pogotovo kada se uzme u obzir velika tržišta kao što su Amerika i Indija. Iz Pakistana su poručili da su dali dovoljno vremena da odgovore na njihove kritike, ali ta kompanije nije uspela da ih ispravi. Pakistanske vlasti su tražili od TikTok-a da zabrani 40 profila tokom prvog dela 2020. godine, ali su ovi zabranili samo dva profila.