Mreže moraju da se izbore sa sve većim brojem lažnih vesti, koje zagovaraju pogrešne načine lečenja, manipulišu brojem obolelih i umrlih i šire paniku i haos.
Facebook društvena mreža, zajedno sa Instagram aplikacijom. radi na tome da spreči širenje dezinformacija i potencijalno štetnih sadržaja o koronavirusu, nakon što su na društvenim mrežama počele da kruže lažne vesti o epidemiji.
Kang Sing Jin, šef Facebook odseka za zdravlje, kaže da će ta društvena mreža početi da uklanja postove s lažnim tvrdnjama ili teorijama zavere o novom virusu.
Prema njegovim rečima, fokus će biti na postovima u kojima se ljudi odvraćaju od lečenja ili u kojima se iznose opasne tvrdnje o lekovima, prenosi AP.
Dodao je da će Facebook ograničiti i širenje postova za koje je preko alata te mreže otkriveno da su lažni i da će korisnicima koji su ih postavili biti poslate notifikacije. Kang je rekao da će korisnici, koji traže informacije o virusu na Facebook-u ili oni koji kliknu na odgovarajući haštag na Instagramu, primiti pop-up sa merodavnim informacijama o virusu.
Kako je naveo, na vrhu strane na kojoj korisnici primaju nove vesti nalaziće se informacije o epidemiji na osnovu preporuka Svetske zdravstvene organizacije. "Blokiraćemo i smanjiti i upotrebu haštagova radi širenja dezinformacija na Instagram mreži, a sprovodimo proaktivnu pretragu, kako bismo pronašli i uklonili što više takvih sadržaja. Za to će nam trebati izvesno vreme", napisao je Kang na Facebook mreži.
Od kada je izbila epidemija koronavirusa, na internetu su počele da kruže brojne lažne informacije i tvrdnje.
Među njima su i teorije zavere da je virus stvoren u laboratoriji i da su vakcine već proizvedene, kao i preterivanje u vezi s brojem obolelih i štetne tvrdnje o navodno lažnim načinima lečenja.
Facebook i Instagram nisu objavili šta će učiniti sa influenserima, koji koronavirus iskorišćavaju za sakupljanje lajkova i kako će se boriti protiv tih bizarnih postupaka.