Alcatel 5V je iznenađujuće lep i moderan telefon solidnog hardvera, koji je već neko vreme u prodaji i kod nas.
Sasvim tiho, krajem 2018. godine u Crnu Goru i region stigao je i Alcatel 5V telefon - pojačanje središnje cjenovne klase, možda čak i niže, pošto mu je maloprodajna cijena oko 240 eura. Za taj novac Alcatel je ovog puta igrao na kartu vrlo modernog dizajna, dobrih performansi i promjene imidža.
Alcatel 5V stigao je na test u posebno zanimljivo dizajniranoj, velikoj, šarenoj kutiji, u kojoj je, pored uobičajene opreme bila i prozirna plastična maska, koja telefon štiti od grebanja, ali je daleko ljepša od klasičnih silikonskih maski.
Pročitajte i ovo: Alcatel predstavio novi najjeftiniji mobilni - 1X i 1 C 2019
Alcatel 5V mogao bi da označi zaokret u ponudi Alcatel mobilnih telefona, koji očigledno želi da “raskrsti“ sa starim imidžem kompanije. Alcatel 5V je vrlo dobro izrađen, kvalitetnog eksterijera, modernog dizajna, koji je u trendu i izgleda mnogo skuplje nego što jeste i kad ga pogledate i kad ga držite u rukama. Telefon je dostupan u dvije boje visokog sjaja - plavoj i crnoj - a dizajn je dopunjen sitnim, ali efektnim detaljima, kakvi su hromirane ivice oko skenera otiska prsta, kamera ili tastera na bokovima. Alcatel 5V se lako koristi i dobro drži u ruci, a dijagonala ekrana od 6.2 inča ne čini ga prevelikim. Ekran je prekriven zakrivljenim 2.5D staklom, a zaštićen Dragontrail zaštitom od grebanja i pucanja.
Ovaj model dolazi sa ekranom nešto bolje rezolucije od ranijih Alcatel modela u klasi, 1.500 x 720 piksela, što na 6.2 inča formira matricu od gotovo 270 piksela po inču i omogućava jasnu i sliku dobru čitljivosti. IPS matrica vas neće izdati ni na otvorenom ni u zatvorenom prostoru, a na raspolaganju vam je i automatsko podešavanje osvetljenja. Ekran Alcatel 5V s prednje strane zahvata gotovo 90 odsto površine, što je vrlo dobar rezultat.
Ekran je odnosa stranica 19:9 i ima “notch“ u koji je smještena prednja kamera sa mogućnošću otključavanja ekrana skeniranjem lica vrlo brzo. Kamera je širokougaona i omogućava slikanje selfija sa efektima portreta i uljepšavanja u rezoluciji do osam megapiksela i snimanje videa u 720p rezoluciji sa do 30 fps. Zadnja kamera je dvostruka, sa boke efektom, portretom, panoramom i uz HDR opciju i Pro AI asistenciju za automatsko podešavanje parametara slikanja pri određivanju scene fotkanja ili snimanja. Kamera je sastavljena od 12 MPx f/2.2 jedinice sa PDAF fokusom i pomoćne kamere rezolucije dva megapiksela za boke i druge efekte. Omogućeno je Full HD snimanje videa, uz EIS stabilizaciju kadra, kl efekte snimanja i 30 sličica u sekundi.
Pročitajte i ovo: Testirali smo Alcatel 1X 2018, evo i kome bismo ga preporučili
Kamera je prilično prosječna prema našim dosadašnjim utiscima i tokom dana se možete pouzdati u nju u svakoj situaciji, osim kad slikate objekte u pokretu, koji će najčešće biti zamućeni (što nekad može da bude i fora). S druge strane, noću, kamera je vrlo ograničenih mogućnosti i tad bi trebalo da vodite računa da vam ruka bude potpuno mirna, a scene fotografisanja statične, kako bi boje i oštrina bili najbolji mogući.
Telefonske kamere imaju i Google Lens podršku, koja omogućava prepoznavanje objekata i dobijanje informacija o objektima u kadru putem internet veze.
Hardverski gledano, Alcatel 5V je dobar telefon zasnovan na Helio P22 platformi sa osmojezgarnim procesorom brzine do dva gigaherca, uz 3 GB RAM i 32 GB memorije sa microSD podrškom (slot za karticu može da se iskoristi i kao Dual SIM opcija). Baterija je sposobna da izdrži do dan i po ili čak dva mješovite upotreba (kapacitet 4.000 mAh), a kroz Android 8.1 Oreo softver Alcatel 5V korisnicima nudi i opcije za podešavanje potrošnje kako njima odgovara, uključujući ultra mod štednje, kad telefon izvlači maksimum iz baterije, a uspavljuje najveći broj opcija i hardverskih radnji u pozadini.
Alcatel 5V je već u ponudi kod nas i prodaje se po cijeni od oko 240 eura.