Njemačka kancelarka Angela Merkel nalazi se među “žrtvama“ masovnog hakerskog napada na Njemačku, koji su, po nekim izvještajima tamošnjih medija izveli hakeri iz Pekinga i/ili Moskve.
Nepoznati hakeri ukrali su milione podataka njemačkih političara, novinara i poznatih ličnosti. Više hiljada podataka sa delimično ličnim informacijama objavljeno je preko interneta, a za sada je nejasno ko je ukrao te podatke, prenosi njemački dnevnik “Bild“ ističući da je ovo možda najveći hakerski napad u dosadašnjoj istoriji Njemačke. Jasno je jedino da je napad prekinut krajem oktobra, ali niko ne zna kada je započeo.
Hakerskim napadom pogođeni su političari gotovo svih političkih stranaka, izuzev desničarske AfD, čiji podaci za sada nisu objavljeni. Njemački mediji spekulišu da iza napada mogu stajati države kao što su Rusija i Kina, jer navodno Moskva već godinama sprovodi masivne hakerske napade na Njemačku, a ne može se isključiti ni saradnja sa njemačkim desničarskim ekstremističkim grupacijama.
Pročitajte i ovo: Hakovano 500 miliona ljudi u jednom od najgorih napada!
Prva istraga je pokazala da su hakeri najvjerovatnije upali u računare preko Outlook programa za pisanje mejlova. Kad su ukrali lozinke najmanje 30 političara, došli su do drugih preko mreža i naloga na društvenim mrežama kao što su Twitter i Facebook.
Ministarka pravosuđa Katarina Barlej rekla je da se radi o “teškom napadu“. “Počinioci žele da uruše poverenje u našu demokratiju i institucije“, kazala je ona.
Među objavljenim podacima poznatih ličnosti, pre svega političara, od predsednika Frank Valter Sstajnmajera i kancelarke Merkel, do poslanika Bundestaga, nalaze se brojevi mobilnih telefona, adrese, brojevi ličnih dokumenata, izvodi iz elektronske komunikacije, računi, informacije o kreditnim karticama, a u pojedinim slučajevima i lične poruke iz kruga porodice kao i kreditne karte članova porodice.
Pročitajte i ovo: Lozinke, koje NE SMIJETE da koristite!
Što se kancelarke Merkel tiče, objavljeni su jedan broj faksa, jedna mejl adresa i više pisama kancelarki i koje je šefica vlade slala. Koliko su objavljeni podaci “škakljivi“ ostaje da se vidi, posebno imajući u vidu da je pogođena cijela njemačka vlada. Vlasnik Twitter naloga na kojem su objavljeni povjerljivi podaci nalazi se, prema navodima nemačkih medija u Hamburgu, i sebe predstavlja kao istraživača iz oblasti bezbjednosti, umjetnika i fana satire.
On je, preko svog naloga, najavio da će biti veoma zanimljivi podaci koje će tek objaviti. Njegov nalog je u međuvremenu zatvoren, što je učinila sama Twitter društvena mreža. Ministarka Barlej je zatražila da se što prije istraži ovaj slučaj i utvrdi ko su hakeri, kao i da li postoje politički motivi. “Kriminalci i njihovi nalogodavci ne smiju određivati nikakve debate u našoj zemlji“, poručila je ona.
Čekamo vaše komentare ispod vijesti i na Facebook, Twitter i Instagram mreži.