Svemirski teleskop je potvrdio sumnje astronoma da se u sazvežđu Oktant krije egzoplaneta.
Prošla godina je bila vrlo uspješna za agenciju NASA i partnere, pogotovo kada je James Webb svemirski teleskop u pitanju, a 2023. nije mogla bolje da počne, jer je teleskop vrijedan 10 milijardi dolara sada otkrio svoju prvu egzoplanetu u sazvežđu Oktant - LHS 475 b - koja je od nas udaljena 41 svjetlosnu godinu, a čiji prečnik je gotovo identičan Zemljinom.
Konkretno, tim astronoma iz Laboratorije za primijenjenu fiziku Univerziteta Džon Hopkins, predvođen Džejkobom Lustig-Jegerom i Kevinom Stivensonom, prvi je uočio naznake o postojanju egzoplanete dok je čeprkao po podacima koje slao TESS satelit agencije NASA, a NIRSpec instrument na James Webb teleskopu je potvrdio njihove sumnje posmatranjem dva prelaza planete ispred svoje matične zvijezde. "Nema sumnje da je planeta tamo, podaci Webb teleskopa to potvrđuju", rekao je Lustig-Jeger u saopštenju za javnost.
Kako tvrdi svemirska agencija, među teleskopima koji su danas u upotrebi, samo James Webb posjeduje sposobnost da precizno okarakteriše atmosferu ove egzoplanete veličine Zemlje. Tim i dalje radi na tome da, ako je uopšte ima, utvrdi kakva atmosfera obavija ovu stjenovitu planetu.
Postoji šansa da će se pokazati da je planeta lišena atmosferskih gasova, ali nije isključeno da krije veoma nisku atmosferu blizu površine. "Atmosfera od 100% ugljen-dioksida je toliko kompaktna da je veoma izazovno otkriti je", kaže astronom.
Međutim, čini se da je temperatura površine planete oko 300° celzijusa. Ako se oblačni pokrivač otkrije u narednim studijama, to bi moglo sugerisati da je na djelu planetarni efekat staklene bašte, sličan Veneri. Istraživači su takođe potvrdili da LHS 475 b okruži oko svoje zvijezde za samo dva dana. Ovakva orbita bi u našem sunčevom sistemu značila da ne postoji šansa za postojanjem atmosfere, ali kako ova egzoplaneta kruži oko crvenog patuljka, naučnici ne žure sa zaključcima.