Japanski istraživači su oborili rekord za najbrži internet
Brzine interneta preko optičkih kablova izgledaju relativno ograničeno. Na kraju krajeva, čak i svjetlost ima ograničenje brzine. Ograničena je i količina podataka koja može biti upakovana u paket i isporučena vlaknom. Ipak, ovo nije spriječilo naučnike da nađu inovativne načine prenosa sve veće količine podataka.
Istraživači japanskog Nacionalnog Instituta za Informacije i Komunikacione Tehnologije su probili još jedan rekord brzine prenosa podataka - oficijalno prikazanom brzinom od 1,02 petabita po sekundi. Institut je držao i prethodni rekord za najbrži internet.
Da bi ovu brzinu postavili u perspektivu, istraživači su istakli da je 1,02 Pb/s ekvivalentno slanju 127.500 GB svake sekunde, odnosno više od 10 miliona kanala, emitovanih u 8K rezoluciji, kao i 551 kopija igre Call of Duty: Modern Warfare u sekundi.
Štaviše, istraživači kažu da je tehnika koju su koristili kompatibilna sa postojećom infrastrukturom optičkih vlakana, iako je test izvršen na modifikovanoj infrastrukturi za veće brzine i paralelni prenos. Prilagođeni kabl ima četiri optička jezgra u prejseku, umjesto jednog, a uprkos ovoj razlici, podaci su se prenosili samo u jednom režimu po jezgru, što znači da se postojeća tehnologija može prilagoditi da na novi režim prenosa.
Brzine su dodatno uvećane korišćenjem WDM tehnike (multipleksiranje podeljenim talasnim dužinama). Korišćenje ove tehnike povećava propusni opseg na 20 THz. Cijijev je podeljena na 801 kanal talasne dužine preko standardnih C i L opsega, kao i eksperimentalnog S opsega. Tim je takođe koristio nove tehnologije optičkog pojačanja i modulacije signala da stabilizuje i pojača signal.
Nije poznato kada bi zvanično mogli da vidimo plodove istraživanja u postojećoj infrastrukturi, ali se nadamo da će to biti uskoro.