Potpuno je očekivano da polovni uređaji koštaju manje, a prema najnovijim podacima iPhone telefoni bilježe najmanji pad s prolaskom vremena.
Oni koji ovih dana tragaju za odgovarajućim modelima pametnih telefona, mogu da biraju između stotina novih na tržištu – izbor uprkos tome nije lak.
Pored pitanja koji je proizvođač najbolji, te koji operativni sistem zadovoljava ono što korisnik želi, tu je i pitanje cijene.
Pristojan telefon danas može da se kupi za oko 400 eura, ali postoje i oni koji koštaju preko 800 – novi modeli su ipak samo jedna strana medalje, budući da mnogi preprodaju svoje polovne uređaje posle godinu ili dvije korišćenja.
Prema podacima platforme SellCell, koja korisnicima pomaže da svoje polovne telefone prodaju po najboljim cijenama, postoji velika razlika u tome kako neki održavaju cijene posle određenog vremena.
Potpuno je očekivano da polovni uređaji koštaju manje, a prema najnovijim podacima iPhone telefoni bilježe najmanji pad s prolaskom vremena. Tako su na primjer različiti iPhone 12 modeli iz 2020. godine do kraja 2021. izgubili između 31,7 i 43,8% od prvobitne vrijednosti. Postavlja se pitanje kako prolaze telefoni drugih proizvođača, ako gubitak od preko 40% predstavlja manji pad cijene.
Pored iPhone 12 modela, u vrhu liste se našao i Google Pixel 5, koji je za godinu dana izgubio 49,8% od početne vrijednosti. Tu su i oni koji nisu dobro ostarili, a među najgorima su Motorola RAZR i One Hyper, od kojih je prvi izgubio 85,3%, a posljednji 85,7%.
Telefoni izgleda ipak ne stare kao vino, kao uostalom ni većina drugih uređaja, pa korisnici često ne zarade puno od modela koje su koristili neko vrijeme.