Projekat Tor se poslednjih nedelja suočio s dve opasnosti: ruska vlada je blokirala glavni Tor web sajt, a počeli su i napadi s nekoliko stotina malicioznih servera.
Ljubitelji slobode na internetu dobro znaju da je Tor alatka protiv cenzure, softver koji garantuje anonimnost i tvrdi da je "privatnost ljudsko pravo".
U nekim zemljama je legalan, u drugim pak ne, a poslednjih nedelja suočio s čak dve opasnosti: ruska vlada je blokirala glavni Tor web sajt, a počeli su i napadi s nekoliko stotina malicioznih servera.
Najviše štete je pretrpeo glavni sajt – torproject.org, jer je blokiran od strane najvećih ruskih internet provajdera, a izvori tvrde da se zemlja sprema za potpunu blokadu projekta.
Neki eksperti ističu da je Tor najbolja odbrana od cenzure, posebno u zemljama koje ne poštuju ljudska prava, drugi pak veruju u to da štiti kriminalce, a tako što im pomaže da sakriju ilegalne akcije.
Problemom su se u drugoj polovini 2020. godine pozabavili bezbednosni eksperti, a tom prilikom je utvrđeno da je tačno da skoro 7% Tor korisnika posećuje lokacije koje bi mogle da nude nelegalne usluge i sadržaje. Na problematične web destinacije su ipak najviše odlazili korisnici iz zemalja koje se smatraju slobodnim, ali je, ističu stručnjaci, procenat toliko mali i ne ukazuje na štetnost anonimne mreže.
Očekivano je da bilo koji anonimni servis može da se koristi i u legalne i u ilegalne svrhe. Napominje se da pretpostavke nisu sasvim precizne, najpre zbog toga što se uvek misli da sve lokacije na Dark Webu služe za distribuiranje nelegalnih sadržaja, što nije tačno.
Tor nudi veću privatnost, što nekim vladama smeta. Koristi se da bi se od provajdera sakrio identitet i obrisao online trag. Rusija u tome vidi problem, a borba protiv Tor projekta je počela 1. decembra. U početku se tvrdilo da se radi o posledicama eksperimentisanja na Runet – ruskoj internet mreži, ali se čini da su u pitanju drugi razlozi.
Nije Tor jedini na meti u Rusiji, budući da je ukinuto još šest VPN servisa. Anonimnost na internetu polako postaje nemoguća, a neki eksperti očekuju da će oni koji i dalje budu pokušavali da ostanu sakriveni tokom surfovanja, početi da se posmatraju kao prestupnici, online zločinci koji škode državi.