• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste nam poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako se dobija virus Zapadnog Nila

Izvor mondo.rs

Grоznicа Zаpаdnоg Nilа је sеzоnskо оbоljеnjе, nајvišе zаstupljеnо u vreme nајvеćе акtivnоsti коmаrаcа.

Za početak, ono najbitnije - ne prenosi među ljudima putem kontakta,već ubodom zarađenog komarca.

Groznica nastaje tri do 14 dana nakon uboda, a bolest kod oko 80 odsto inficiranih protiče bez tipičnih simptoma koji su slični prehladi.

Povišena telesna temperatura, glavobolja, umor, bol u zglobovima, osip na koži, natečeni limfni čvorovi, bol u očima, su najčešći simptomi.

Simptomi teške infekcije su nepodnošljive glavobolje, ukočenost vrata, dezorijentacija, podrhtavanje, loša koordinacija, iznenadna paraliza ili slabost u rukama i nogama.

Ako imate ovakve simptome obavezno posetite lekara.

Da biste se zaštitili na prozore stvaite mrežice koje neće dozvoliti komarcima da ulete. Takođe, možete koristiti i hemijska sredstva protiv komaraca, poput onih koja se uključuju u struju, ili se u vidu spreja prskaju u prostorijama u kojima postoji mogućnost da se nađu komarci.

Komarci su najaktivniji u zoru i sumrak, pa je najbolje da u to doba ne izlazite napolje, ili da se zaštite preparatima koji se nanose na kožu i štite od uboda.

Virus prenosi i tigrasti i običan komarac.

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA