Srpski član i predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da u izjavi Bakira Izetbegovića da su "Srbi loš narod" vidi vekovni kompleks konvertitstva i izdaje koju su Izetbegovići počinili napuštajući pravoslavlje da bi sačuvali imovinu.
Na pitanje da prokomentariše Izetbegovićevu izjavu da su "Srbi loš narod", Dodik je rekao da mu čestita na iskrenosti koju je konačno pokazao i otkrio kakvi Srbi su prihvatljivi za njega i SDA, samo oni podobni i u službi bošnjačkih interesa.
“Ja ne mislim da je bošnjački narod loš, naprotiv, dobar su i pomalo nesrećan narod. Nije mi palo na pamet da o narodu sudim na osnovu Bakira Izetbegovića i nekih njegovih prethodnika, koji su zarobljeni u viševekovnoj mržnji prema Srbima i svemu što je srpsko”, istakao je Dodik.
On je rekao da Izetbegoviću nije mrsko da gospodari Sarajevom u čiji su razvoj decenijama brojni Srbi dali najbolje što su imali, od univerzitetskih profesora do lekara.
Dodik je konstatovao da je Sarajevo ličilo na grad najviše zbog takvih Srba, koje je ideologija Bakirovog oca, a koju Izetbegović mlađi sledi, proterala ili pobila devedesetih godina prošlog veka.
“Moram da priznam da mi nije jasan mazohizam koji Bakir Izetbegović ispoljava ne dozvoljavajući tim istim, kako kaže, lošim Srbima da napuste BiH. Ili Izetbegović ima nameru da mu ostavimo zemlju i kuće a da svi kolektivno odemo odavde. Taj film neće gledati, to se neće dogoditi, jer sve svoje nosićemo sa sobom, svoje kuće, zemlju i Republiku Srpsku”, poručio je Dodik.
Bakir Izetbegović je gostujući u jednoj emisiji nedavno komentarisao uticaj, kako je rekao, "lošeg naroda".
"I kažu, nema loših naroda, ima samo loših rukovodstava - nisam siguran. Jer, on (Milorad Dodik) se dodvorava jednom velikom broju ljudi koji žele balkansku politiku, koji žele sirovu politiku", rekao je bosanski političar koji je gostovao u emisiji "Dnevnik D" na "Federalna TV".
On je potom komentarisao njegovo viđenje stanja u Republici Srpskoj, gde je za ponašanje pravoslavnih popova rekao da je "primitivno".
"Moramo da dođemo do kritične mase u Republici Srpskoj koja će graditi normalne odnose, koja neće videti svoju sreću u tuđoj nesreći. Tamo ima 18 odsto Hrvata i Bošnjaka, a svedeni su na 2, 3 odsto unutar strukture broja zaposlenih. Nema, oni su izbrisani. A, nije sreća u tome da komšiju oteraš, da srušiš katoličku crkvu ili džamiju, da ga tretiraš na način da svoj jezik ne može da zove kako treba, da pravoslavni popovi dolaze i osveštavaju škole, to rade sve. To treba da prestanu da rade, primitivno je i to ne valja.Čini nesreću čitavoj državi i čini nesretnim i te ljude, jer u Republici Srpskoj je najniža penzija u Evropi", zaključio je on.