Na dan sećanja na žrtve Srebrenice zastave na Ambasadi BiH u Otavi nisu bile spuštene na pola koplja, požalio se direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada Emir Ramić i "osuo paljbu" po ambasadoru.
On je ogorčen pismo uputio članovima Predsedništva BiH Šefiku Džaferoviću i Željku Komšiću u ministarki spoljnih poslova Biseri Turković.
Ministarka Turković je 9. jula ove godine poslala instrukciju za postupanje diplomatsko-konzularnih predstavništava Bosne i Hercegovine povodom 25. godišnjice zločina u Srebrenici.
U instrukciji se između ostalog navodi: "Sva diplomatsko-konzularna predstavništva i misije Bosne i Hercegovine (uključujući rezidencije ambasadora-šefova diplomatsko konzularnih misija), su 11. jula 2020. godine dužna da spuste zastavu Bosne i Hercegovine na pola koplja, odnosno jarbola u vezi sa članom 20. Bečke konvencije o diplomatskim odnosima”.
"Veliki broj građana Bosne i Hercegovine koji žive u Kanadi, od kojih su mnogi preživele žrtve agresije i 'genocida' u BiH, su očekivali da Ambasada BiH u Otavi postupi u skladu s instrukcijom i spusti zastavu na pola koplja.To bi bio ljudski čin odavanja počasti žrtvama 'genocida' i poštovanja preživelim žrtvama 'genocida' u Ambasadi u Otavi, tom malom komadu bosanskohercegovačke zemlje u dalekoj i prijateljskoj Kanadi. Nažalost, to se nije desilo”, rekli su u Institutu.
Predstavnici Instituta su 11. jula više puta obišli ulicu u kojoj se nalazi Ambasada Bosne i Hercegovine i kamerom zabeležili, kako su saopštili, “ponižavajuči čin”.
Ne samo da zastava BiH nije spuštena na pola koplja, već je taj dan potpuno uklonjena, dodali su.
“Ovaj anticivilizacijski čin ambasadora BiH u Kanadi Marka Milisava je ponizio sve građane Bosne i Hercegovine u Kanadi, posebno preživele 'žrtve genocida', ponizio BiH i Kanadu, ponizio međunarodnu pravdu i pravo", navodi se u saopštenju.
Kako navodi Ramić, Srebrenica i država Bosna i Hercegovina su tako izdate od ambasadora Bosne i Hercegovine u Kanadi.