Predsednik Kosova Hašim Tači rekao je da je tražio od EU nastavak dijaloga sa Beogradom, a politički analitičar Fisnik Haljimi ocenjuje da će se u dijalogu između Beograda i Prištine svakako razgovarati o korekciji granici.
Fisnik Haljimi u izjavi za Kosovo Onlajn je napomenuo da je tu ideju pre visokog predstavnika EU Đuzepa Borelja podržala i Federika Mogerini, kao i SAD.
Prema njegovoj oceni, promena ili razmena granica je jedino realno rešenje za konačni sporazum između Beograda i Prištine u okviru kog bi se rešili vekovni sukobi i postigla normalizacija odnosa.
Haljimi napominje da postoje velike podele unutar EU, a oštro protivljenje Nemačke kada je u pitanju ideja o korekciji granica vidi kao cinizam jer ona nikada nije ponudila konkretno rešenje.
"Nemačka ne nudi nikakvo rešenje samo kaže da se to njima ne sviđa, a to šta se njima sviđa niko ne zna i to nije realno. Kosovo je izgubilo šansu da se izgradi kao multietničko društvo, svet se promenio, ide se prema nacionalnim granicama i to će tako da bude", smatra Haljimi.
Po njegovim rečima, nastavak dijaloga Kosova i Srbije će formalno biti pod pokroviteljstvom Evropske unije, ali glavnu ulogu će zapravo imati SAD i Rusija.
"U principu to će biti Amerika i Rusija jer je kosovski problem svetski problem. Bez Rusije ovo rešenje ne može da se postigne jer rešenje koje ne osigurava Kosovu stolicu u UN nije prohvatljivo ni za Kosovo ni za Amerikance, ni za Evropljane", zaključuje Haljimi.
Tači: Tražio sam od EU nastavak dijaloga sa Beogradom
Kosovski predsednik Hašim Tači je izjavio da je na virtuelnom samitu EU-Zapadni Balkan tražio od EU nastavak dijaloga sa Beogradom i ukazao na ključnu ulogu SAD u tom procesu.
Tači je na konferenciji za novinare rekao da je na samitu tražio i priznanje nezavisnosti od pet zemalja EU koje nisu priznale takozvano Kosovo, prenosi portal Kosovo online pozivajući se na prištinske medije.
"Dijalog se mora nastaviti između dve nezavisne suverene države. Niko ne može promeniti tu stvarnost", rekao je Tači i dodao da će zaključivanje procesa dijaloga, uz američko vođstvo i u koordinaciji sa EU, doneti kao rezultat "uzajamno priznanje dve nezavisne zemlje".
Prema njegovim rečima, od lidera EU je tražio i liberalizaciju viza, istakavši da to kašnjenje smanjuje poverenje u donošenje odluka u Briselu.