U Predsedništvu BiH su povodom doživotnog zatvora za Radovana Karadžića očekivano podeljeni, jedni govore o kazni za genocidni projekat a drugi o "nepravednom Hagu".
Predsedavajući Predsedništva BiH, Milorad Dodik, izjavio je danas da je presuda prvom predsedniku Republike Srpske, Radovanu Karadžića, prilično arogantna i cinična i deo je ravnanja računa među ranijim presudama Haškog tribunala.
Dodik je istakao da je misija Haškog tribunala bila da obezbedi pomirenje, ali da je sada došlo do toga da je ono još neizvesnije i gotovo nemoguće.
Istakao je da Republika Srpska već dugo nema poverenja u Haški tribunal, a potvrda toga jeste i kazna doživotnog zatvora za prvog predsednika Srpske.
"Mnogi na ovim prostorima su mislili, kada je formiran Haški tribunal, da će biti osigurano neko poverenje autoritetom onih koji su ga formirali. Vremenom je to izgubljeno jer se ovaj tribunal u značajnom obimu bavio selektivnim pristupom", rekao je Dodik novinarima u Banjaluci, prenela je Srna.
Bošnjački član Predsedništva BiH, Šefik Džaferović, izjavio je danas u Sarajevu da je Radovana Karadžića "stigla zaslužena kazna" i da sve žrtve njegovih zločina mogu biti zadovoljne.
Džaferović je na konferenciji za novinare rekao da haške presude Karadžiću i drugim predstavnicima ratnog političkog i vojnog rukovodstva Srpske ne doživljava kao presudu srpskom narodu, već "političkom projektu koji je kreirao režim Slobodana Miloševića u Beogradu", a koji su u BiH provodili Karadžić i komandant Vojske RS, Ratko Mladić.
BiH reaguje: "Neka trune", "malo je i 1000 godina"
Džaferović je ocenio da je "svima u BiH potrebno suočavanje sa činjenicama koje je utvrdio sud u Hagu".
"Poverenje se ne može graditi na negiranju, opravdavanju i slavljenju zločina i zločinaca, već odricanju te politike", zaključio je Džaferović.
On je izrazio žaljenje što presudom Karadžiću, uz genocid u Srebrenici, nije obuhvaćeno još sedam opština u BiH.
Hrvatski član Predsedništva BiH, Željko Komšić, ocenio je da "ne postoji prava kazna za zločine koji su počinili Karadžić i njegovi saradnici".
"Ne postoji primerena ovozemaljska kazna za zločine koje je Radovan Karadžić sa svojim saradnicima počinio, stavljajući na stub srama sve one koji su ga u tome podržavali, ali i one koji ga danas brane. Ova presuda ostaje kao trajno pisano svedočanstvo i pouka generacijama koje dolaze da ni jedno zlodelo ne ostaje nekažnjeno", poručio je Komšić.
KARADŽIĆU DOŽIVOTNA KAZNA ZATVORA!
Presuda Karadžiću, ocenio je Komšić, predstavlja "minimum pravde za sve žrtve, Bošnjake i Hrvate, koji su sistematski istrebljivani u sklopu genocidnog projekta stvaranja Republike Srpske".
Kako prenosi Al Džazira, Komšić je ocenio da je presuda Karadžiću "istovremeno presuda njegovoj ideologiji", na čijim temeljima danas "pojedine etničke politike nastoje da delovati u političkom prostoru Bosne i Hercegovine".
Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove u Hagu drugostepenom presudom osudio je Karadžića na kaznu doživotnog zatvora.
Drugostepena presuda izrečena je nakon što su razmotrene žalbe odbrane i tužilaštva na prvostepenu, kojom ga je 2016. godine Haški tribunal osudio na 40 godina zatvora.
EU: PODRŽATI ODLUKE TRIBUNALA
Na očekivane bosansko-hercegovačke reakcije dolazi ista takva i iz Brisela.
Evropska unija očekuje da svi lideri u regionu podrže odluke međunarodnih tribunala i da se uzdrže od bilo kakvih izjava ili akcija koje dovode u sumnju nezavisnost ili nepristrasnost procesa odlučivanja, navodi se u pisanoj izjavi portparolke EU za spoljnu politiku, Maje Kocijančič, povodom presude Radovanu Karadžiću.
Ona je ponovila potrebu za punom saradnjom sa Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove, kao naslednikom MKSJ.
EU očekuje da svi lideri u regionu podrže odluke međunarodnih tribunala i da se uzdrže od bilo kakvih izjava ili akcija koje dovode u sumnju nezavisnost ili nepristrasnost procesa odlučivanja, saopštila je Kocijančić i napomenula da su poricanje ili revizionizam u suprotnosti sa najosnovnijim evropskim vrednostima.
Ovako je Karadžić saslušao presudu (VIDEO)
Međunarodno krivično pravosuđe, navela je, ne samo da doprinosi okončanju nekažnjivosti, već i podsticanju šireg poverenja i pomirenja u Bosni i Hercegovini i regionu u celini.
Oglasio se i visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Incko izjavio je da nijedna sudska odluka preživelima ne može vratiti njihove najmilije, ali da im može dati izvesnu dozu moralne satisfakcije.
"Današnja odluka Apelacionog veća predstavlja važan trenutak i nadam se da pruža osećaj okončanja jednog poglavlja za sve žrtve, kao i za one koji su preživeli genocid, ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u BiH", ocenio je Incko.
Valentin Incko je istakao da bi današnja presuda ratnom lideru Srba u BiH Radovanu Karadžiću trebalo da donese olakšanje svim poštenim ljudima, jer je njome potvrđena individualna odgovornost, a ne kolektivna krivica.
"Nema loših naroda, samo loših pojedinaca", izjavio je Incko.
U tom kontekstu, on je, kako je saopšteno, pozvao sve vlasti i političke lidere u BiH da se suzdrže od političkog nadmudrivanja ili pokušaja da diskredituju važan posao koji su obavili međunarodni sudovi.
Visoki predstavnik je podsetio da je Tribunal uspostavljen jednoglasnom odlukom Saveta bezbednosti UN-a i da se njegove presude moraju da se poštuju.
"Vreme je da političari i građani BiH počnu poštovati prošlost, ali i da okrenu novi list, gledaju ka budućnosti, ka pomirenju i ponovo grade poverenje među narodima koji žive u BiH. To je preduslov da ova zemlja i njeni građani krenu napred", zaključio je Incko.
Mehanizam za međunarodne krivične sudove (MICT), naslednik Haškog tribunala, osudio je danas Karadžića na doživotni zatvor za genocid u Srebrenici i zločine protiv čovečnosti u BiH, ocenivši da je 40 godina, koliko je dobio u provostepenom postupku, neodgovarajuća kazna.