Mine i kasetna municija se, prema procenama, nalaze u još 129 opština u BiH gde je 1.018 kilometara kvadratnih minski sumnjive površine ili 2,1 odsto
Centar za uklanjanje mina upozorava da zaostale mine i neeksplodirana ubojita sredstva /NUS/ direktno utiču na bezbednost stanovnika i socioekonomski razvoj zemlje.
Kroz operacije sistematskog izviđanja, kako se navodi, definisano je 8.525 sumnjivih mikrolokacija na kojima je, prema procenama, zaostalo oko 79.000 mina, saopšteno je iz Centra za uklanjanje mina.
U posleratnom periodu od mina i NUS-a stradalo je 1.758 lica, od kojih 614 smrtno, a prilikom deminiranja u BiH stradao je 121 deminer, od kojih 51 smrtno.
U 2018. godini u BiH je registrovana su tri minska incidenta, u kojima je jedno lice smrtno stradalo, jedno lice je teže povređeno, a dva lica lakše.
U saopštenju povodom predstojećeg Međunarodnog dana borbe protiv mina - 4. aprila, iz Centra za uklanjanje mina apeluju na građane da budu oprezni i da ukoliko primete minu odmah o tome obaveste policiju ili Civilnu zaštitu, da je ne pokušavaju sami ukloniti, kao i da poštuju znakove koji upozoravaju na mine.
Savet ministara u tehničkom mandatu usvojio je Strategiju protivminskog delovanja BiH 2018-2025. godine radi omogućavanja razvoja efikasnog i delotvornog programa protivminskog delovanja s fokusom na smanjivanje i potpuno eliminisanje opasnosti od mina za stanovništvo u BiH.
U saopštenju se dodaje da se trenutno u BiH sprovodi projekat "Opšta procjena minski sumnjivih područja u BiH", s ciljem pružanja novih informacija o preostalim minski sumnjivim površinama u BiH, koju sprovodi Centar za uklanjanje mina u saradnji sa nevladinom organizacijom Norveška narodna pomoć i Oružanim snagama BiH, a uz finansijsku podršku EU.