Na kakvom putu se trenutno nalazi Srbija, da li bi trebalo ući u EU, ili odustati, šta je do sada urađeno i kome je Srbija bliža - članstvu u Uniji ili možda savezu sa Rusijom, odgovore na ova pitanja dali su mladi srpski političari.
Politički podmladak, iz opozicionih i vladajućih stranaka, učestvovao je u sredu uveče u debati "Srbija u EU: da, možda ne?", gde su razmenili različite stavove - da li EU ima ili nema alternativu, da li je ona prirodan put za Srbiju, šta Srbija može da izgubi a šta da dobije, da li bi trebalo možda pristupiti NATO alijansi, ili pak, ući u savez sa Rusijom.
Mladi političar Stefan Mitrović iz "Dosta je bilo" kazao je da Srbija ne treba da bude članica EU zato što je reč o "birokratskoj tvorevini".
"EU je birokratska tvorevina i ima celu kastu političara koji su zadovoljni svojim životima u EU. Dok su problem broj dva - lobisti. Evropska komisija upravo služi interesima velikih i moćnih", istakao je Mitrović i poručio da bi Srbija trebalo da obustavi evrointegracije.
On je rekao da bi članstvom u EU Srbija izgubila suverenitet, a dobila "problem azilanata". Takođe, kao mogući problem naveo je i odlazak ljudi iz zemlje, kao što je to slučaj sa Hrvatskom.
Filip Trajčevski iz Narodne stranke rekao je da Srbiji nije potrebna EU da bi se razvijala.
"Možemo da razvijemo našu privredu i bez Evropske unije", kazao je Trajčevski i dodao da je pitanje da li će Evropska unija uopšte opstati.
On je rekao da bismo ulaskom u Uniju izgubili sporazume o trgovini s Rusijom, ali i suverenitet.
"Morali bismo i da uvedemo sankcije Rusiji", rekao je Trajčevski.
"GDE PIŠE DA MORAMO DA PRIZNAMO KOSOVO"
David Cvekić iz Demokratske stranke (DS) ocenio je da su pozitivne strane EU sloboda govora, sloboda medija i vladavina prava.
"Benefite smo već osetili iako smo kandidat, a to je šengenski sporazum. Taj sporazum je jedna dobra ideja, možemo slobodno da putujemo", kazao je Cvekić i kao prednost istakao i finansijska sredstva, odnosno oko 300 miliona evra, koje se svake godine izdvajaju za evropski put Srbije.
On je istakao da nigde ne piše da Srbija treba da prizna Kosovo da bi postala članica Unije. "I određene zemlje EU nisu priznale Kosovo", dodao je Cvekić.
Podmladak Dveri Nikola Đurić kazao je da Srbija u ovom trenutku ne treba da bude član Unije zato što je ona "propali projekat".
On je takođe kritikovao "centralizovanu moć Evropske komisije koja je po meri lobista". Kao jedan od razloga zabrinutosti ako Srbija pristupi Uniji naveo je i kakav će onda Srbija imati stav prema Rusiji.
"Kosovo je deo Srbije, a ako je uslov za članstvo u EU priznanje Kosova, Srbija ne treba da uđe u EU", rekao je Đurić i kritikovao druge evropske zakone, među kojima i one o upotrebi genetski modifikovane hrane (GMO).
On je kao jedan od problema naveo i to što u EU "ignorišu sve što se dešava u Srbiji", a na pitanje da li će nam biti bolje kada uđemo u EU - Đurić je rekao da je to moguće videti na primeru Bugarske.
I Zdravko Veselinov iz Demokratske stranke Srbije kaže da nije za Evropsku uniju zato što je ona "mrtav projekat".
Zapad ili Rusija? Evo šta kažu mladi u Srbiji
"Moramo više da radimo na sebi, niko iz EU nam neće urediti zdravstvo... Nije nam potrebno ništa drugo, nego mi sami", rekao je Veselinov.
Prema njegovim rečima, Srbija bi članstvom u EU izgubila deo teritorije, identitet i sebe.
"Mi se zalažemo za saradnju s Evropskom unijom, ali ne i za članstvo", rekao je mladi predstavnik DSS-a.
"Ako mogu Island, Norveška i Lihtenštajn, možemo i mi", rekao je Veselinov i istakao da bi trebalo "zanemariti zabludu zvanu EU i okrenuti se ka promociji Srbije".
"NATO GARANT MIRA, ČUVA SRBE NA KOSOVU"
Nikola Stavrov predstavnik Liberalno demokratske partije rekao je EU nije političko pitanje, već pitanje života. "Nama je potreban mir i stav LDP-a je punopravno članstvo Srbije u Evropskoj uniji", rekao je Stavrov i izrazio žaljenje što je dana želja građana za ulazak u EU na "istorijskom minimumu".
On je rekao bi članstvom u Uniji Srbija postala deo sveta, uređenog sistema, modernih vrednosti, slobodnog tržišta...
Stavrov je izrazio žaljenje što je u Srbiji prisutna velika anti-NATO kampanja.
"Meni je žao zbog toga jer je NATO jedini garant mira u svetu, ostalo su bajke. NATO čuva i Srbe na Kosovu", rekao je Stavrov.
Marko Dimić iz Levice Srbije kaže da se njegova stranka zalaže da se narodi u Evropi ujedinjuju, ali pre svega Evropska unija mora da poštuje radna i sindikalna prava običnog građanina. On je rekao da EU ima svoje prednosti i mane, kao i da se sada trenutno nalazi u krizi, ali je istakao da bi ulaskom u Uniju institucije u Srbiji bile uređenije.
"Verujem da EU može da se reformiše, vrati socijalnu dimenziju i okrene se običnom čoveku", dodao je.
"BEŽE IZ HRVATSKE, SAVEZ SA RUSIJOM"
Predrag Marinković iz Srpske radikalne stranke kritikovao je EU navodeći da o Uniji slušamo bajke već godinama.
"Slušamo da su velike plate, da je bolji životni standard... Srbija da bi ušla u EU treba da se odrekne svoje teritorije i svog naroda", rekao je Marinković.
Izvor: MONDO/Nikola Janković/slikano Alcatel telefonom"To je obična birokratska tvorevina koja ima 50.000 zaposlenih, i to je jedna korumpirana tvorevina", istakao je Marinković.
On je ocenio da u Evropskoj uniji nema slobode govora, već gušenja malih privrednika zakonima.
Marinković je rekao bi Srbija pristupanjem Uniji izgubila Kosovo, samostalnost i šansu za oporavak.
"Rumunija je ostala bez poljoprivrednog zemljišta... neka nas ostave na miru", rekao je Marinković.
On je prokomentarisao i situaciju u susednoj Hrvatskoj koju je nakon članstva u EU napustilo nekoliko stotina hiljada ljudi, među kojima najviše mladih.
U Hrvatskoj godišnje nestane grad veličine Osijeka
"Svi beže, Hrvatska je ostala prazna, a imaju i problem s belom kugom", rekao je Marinković.
On je rekao da Srbiju ne žele ni EU ni NATO, već da je potrebno da se krene u vojni savez sa Rusijom koja je, kako kaže, prijatelj Srbije koji štite srpske interese.
Uroš Eleković iz Nove stranke istakao je prednosti Evropske unije navodeći da ona postoji na ozbiljnim princima, kao što su trajni mir, solidarnost, bezbednost i jednakost.
"Evropska unija nam je najznačajniji partner koga imamo i tome treba da težimo", rekao je Eleković, a kao benefit je istakao put u Evropu bez viza, ekološku svest, obrazovanje, trajni mir...
Izvor: Mondo/Stefan StojanovićOn je istakao da Srbija ne može da budu u Uniji s Rusijom ili Kazahstanom zato što to "nije prirodno".
Predstavnica Socijalističke partije Srbije, ujedno i jedina ženska osoba koja je učestvovala na debati, Dijana Radović istakla je glas jedne države u međunarodnim odnosima važniji ako deluju zajedno.
"Taj glas bi bio snažniji", rekla je Radović i kao prednost EU istakla njenu ekonomsku i socijalnu dimenziju. Ona je pohvalila i velika socijalna izdvajanja EU navodeći da "svaki drugi evro odlazi na socijalnu zaštitu stanovništva".
Ona je kazala da su svet Evropa i Balkan pred različitim izazovima, ali je istakla da je EU ipak opstala i prevazišla sve izazove.
Kada bi Srbija pristupila Uniji, Radović kaže da bi tada Srbija uzimala više novca za razvoj, a kao bitan faktor pristupanju istakla je i bolji život zbog usklađivanja ekoloških zakona, a pre svega zaštite pijaće vode.
U debati nisu učestvovali mladi predstavnici vladajuće Srpske napredne stranke.