Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pribegao je danas jednostavnom "argumentu" u duelu sa Hašimom Tačijem, u Minhenu, koji je rekao da Srbija krši sporazume blokiranjem članstva Kosova u međunarodnim organizacijama.
Tači je na panelu u okviru Minhenske konferencije,na pitanje predsedavajućeg konferencije Volfanga Išingera – šta vas sprečava da napravite taj mali korak (misleći na takse)za nastavak dijaloga, odgovorio da je u Briselskom sporazumu jasno definisano da Srbija ne treba da postavlja prepreke članstvu Kosova u međunarodnim organizacijama.
Kaže da su zato usledile takse, ali da veruje da će, čim se to ukine, ali nije rekao kada bi se to moglo dogoditi, dati ovlašćenje za novi dijalog i da tada "niko neće imati opravdanja da uslovljava dijalog".
Vučić je, naime, u okolnostima u kojima je Tači iznosio poziciju Prištine, prema kojoj je Priština kooperativna i konstruktivna, a Beograd ne ispunjava obaveze i otežava dogovor, pružio Tačiju tekst Briselskog sporazuma i zatražio da pokaže gde piše da Beograd ne sme da se protivi ulasku Kosova u međunarodne organizacije.
"On kaže da je bila obaveza Srbije da se ne protivi ulasku Kosova u međunarodne zajednice. Međutim, gde to piše u Briselskom sporazumu. To je bilo predloženo, ali ja nisam prihvatio. Evo, dajte Tačiju, da pronađe mesto gde piše u Briselskom sporazumu da Beograd ne treba da se protivi ulasku", rekao je Vučić pružajući Briselski sporazum Tačiju, ali je dokument prihvatio komesar Johanes Han, koji je sedeo između njih, i spustio ga na sto, pošto je Tači ignorisao "papir".
"Hajde, pronađi gde to piše? A, nećeš? Pa naravno, kada to ne piše nigde", rekao je Vučić.
Vučić je takođe uzvratio na Tačijevo izlaganje, rekavši da Albanci nisu ispunili nijedan uslov, već da su imali samo jednu obavezu, formiranje ZSO, ali ni tu jednu nisu ispunili.
On je na panelu u Minhenu poručio i da Srbija želi da reši odnose sa Albancima, da očuva ekonomski rast i da ima bolju budućnost.
"Znam da to i Tači zna, ali treba da imamo pouzdanog partnera i izvodljiva rešenja, a ne nekoga ko samo igra ulogu za međunarodnu zajednicu", rekao je Vučić na panelu u Minhenu odgvarajući na izlaganje Tačija.
Vučih je istakao da Beograd i Priština treba da nađu rešenje koje će značiti mir u narednih 200 godina, da rade jedni za druge, a ne ono što kažu u međunarodnoj zajednici.
"Zato sam licno spreman da rizikujem vise od politicke karijere, a Johanes (Han) to zna, da bih probao da se postigne rešenje, ali to mora da bude kompromis", istakao je Vučić i dodao da ne može samo jedna strana sve da dobije, već da obe strane moraju da budu pođednako nezadovoljne.
Povodom uslova koje postavlja Priština, Vučić je ponovio da je Srbija ispunila sve iz Briselskog sporazuma, a oni nisu ni jedinu stvar- ZSO, a onda su uveli takse, pri čemu, kako je istakao, Srbija i dalje ništa ne preduzima, a može.
Vučić je istakao da je spreman na razgovore sa Albancima, kao i da nijednu lošu reč nisu čuli od njega, ali, istakao je, i Srbija ima svoje interese.
Povodom Tačijevih kritika da Srbija sve pokušava kaklo bi se povukla priznanja tzv kosova, Vučić je istakao da i oni rade sve kako bi to priznanje privukli.
"Kada su oni dobili priznanje od Madagaskara, to je u redu, a kada mi tražimo povlačenje, onda su ludi Srbi", rekao je Vučić napominjući da se tu radi o duplim standardima.
Predsednik Srbije je poručio i da ne želi da komentariše prenaduvane cifre koje je izneo Tači o broju albanskih žrtava tokom sukoba na Kosovu i Metohiji i istakao da dovoljno govori podatak da je najmanji broj povratnika na svetu, samo 1,3 posto Srba, zabeleženo na KiM.