Amerikanci su izrazili spremnost da organizuju ceremoniju potpisivanja sporazuma između Beograda i Prištine i da pozovu i druge zemlje, kaže Ivica Dačić.
Ministar spoljnih poslova Srbije dodaje da je savetnik za nacionalnu bezbednost SAD Džon Bolton o tome pričao i s Vladimirom Putinom i Sergejom Lavrovom.
"Njima je bitno da je Rusija saglasna i da u tome učestvuje, osim onog dela koji vodi Evropska unija. Velike sile moraju da budu garant dogovora pošto on mora da prođe i kroz Savet bezbednosti", ističe Dačić u razgovoru za današnju "Politiku".
Ono što je minimum, dodaje, jeste da se u Savetu bezbednosti donese nova rezolucija umesto 1244, i to na osnovu dogovora koji Beograd i Priština postignu.
Upitan da li može da se donese nova rezolucija pre nego što promeni Ustav Srbije, Dačić kaže da ona u suštini nema veze s tim.
"Promena Ustava Srbije je unutrašnja stvar. U ovom trenutku ne znamo da li ćemo sa svim tim temama baviti u 2019. godini ili nećemo", rekao je ministar, dodavši da je za izmenu ustava potreban konsenzus.
Haradinaj: Granica Kosova prema Albaniji ne postoji!
"Ali, nije stvar samo u tome - rešili smo odnose tako što smo promenili administrativnu liniju. Nama je cilj da rešimo sva pitanja koja mogu nastati ili koja su već otvorena, a to je pitanje imovine, uključujući i privatnu, i položaja SPC, zatim u kakvom će statusu biti srpske opštine južno od Ibra, tu su i finansijska pitanja koja su ostala iz prethodne Jugoslavije. Mi još plaćamo dugove Kosova", ističe Dačić, navodeći da je Srbija za 20 godina platili pola milijarde dolara.
"Sporazum sa Beogradom u prisustvu Donalda Trampa"
Govoreći o mogućem uključivanju Amerike, ministar kaže da predsednik SAD Donald Tramp polazi od toga da može da se postigne dogovor Beograda i Prištine koji bi, ako se postigne, bio velika pozitivna stvar za ceo region i sve ove zemlje koje bi bili garanti uključujući i zemlju u kojoj bi se to potpisalo - SAD.
"To je plus za Trampovu politiku i za SAD. Naročito ako su oko toga saglasni Beograd i Priština. To bi bio njihov diplomatski uspeh. Ali za sada nema nikakvih indicija da će doći do formalne promene formata dijaloga, odnosno uključivanja Amerike jer bi on morao da se promeni na jedan takođe formalan način", kazao je on.
Upitan za navode iz diplomatskih izvora da su Amerikanci učestvovali u dijalogu "iza kulisa", Dačić odgovara potvrdno: "Pa jesu. Oni nikada nisu bili na sastanku, ali u vreme kad sam ja vodio pregovore, uvek je neki predstavnik Amerike tog dana bio u Briselu. I moram reći da su bili konstruktivni".