U Hrvatskoj su građani po drugi put za 10 meseci birali novi sastav Sabora i odlučivali ko će dobiti priliku za sastavljanje vlade. HDZ vodi, na drugom mjestu Narodna koalicija Zorana Milanovića, na trećem Most.
Prema nepotpunim rezultatima vanrednih parlamentarnih izbora u Hrvatskoj, a prema 56,67 odsto obrađenih biračkih mjesta, HDZ ima 61 mandat, SDP 54 mandata, a Most 12, javljaju hrvatski mediji.
Prvi rezultati saopšteni su oko 22 sata i tad je Državna izbirna komisija (DIK) saopštila da na osnovu 24 odsto prebrojanih glasačkih listića, HDZ ima 62 mandata, Narodna koalicja ima 52, Most nezavisnih lista 13, a IDS četiri mandata.
Odmah nakon saopštenja tih rezultata u HDZ- u se slavilo, dok je u SDP atmosfera loša.
Lider HDZ-a Andrej Plenković je u sedište stranke došao neposredno nakon zatvaranja birališta i u prvom obraćanju medijima rekao da je zadovoljan i kampanjom i rezultatom.
U štabu te stranke vlada prava euforija, javljaju hrvatski mediji. U sjedištu se glasno slavi uz povike, "pobjeda, pobjeda."
I dok su svi šefovi stranaka odmah pohrlili u svoje štabove da slave, lider SDP-a Zoran Milanović se nije pridružio svojim stranačkim kolegama.
U SDP-u je dosta razočaranih nakon prvih preliminarnih rezultata, a bivši ministar policije Ranko Ostojić kaže da će Hrvatska ponovo "rizikovati" vladu HDZ-a i Mosta.
On se ipak nada da će možda biti moguća i drugačija vlada jer bi ovakva kakva je bila dosad, kaže, bila katastrofa.
Inače, ankete rađene odmah po završetku glasanja izjednačile su Narodnu koaliciju Zorana Milanovića sa HDZ-om Andreje Plenkovića na 57:57 mandata.
Već ti rezultati anketa izazvali su razočaranje u izbornom štabu koalicije okupljene oko Socijaldemokratske partije (SDP).
"Očekivali smo više, ali i ovaj rezultat je dobar jer smo relativni izborni pobjednici, što je najvažnije", rekao je Siniša Hajdaš Dončić iz SDP za Novu TV komentarišući rezultate izlaznih anketa po kojima su na danas održanim izborima osvojili 58 mandata.
Na prošlim izborima prije deset mjeseci lijeva koalicija osvojila je 56 mandata, ali su u toj stranci sada očekivali najmanje 60 mandata.
U HDZ navode da su za razliku od SDP na izbore izašli samostalno, odnosno samo uz nekoliko partnera na svojoj listi.
SDP je na izbore izašao u okviru Narodne koalicije zajedno sa Hrvatskom narodnom strankom, Hrvatskom seljačkom strankom i Hrvatskom strankom penzionera.
Ukupno 3.799.609 birača, od kojih je 59.409 iz dijaspore, moglo je da glasa za 151 poslanika, od toga 140 u 10 izbornih jedinica u Hrvatskoj, dok su tri poslanika birali hrvatski državljani u dijaspori, u 49 država širom svijeta, a osam pripadnici nacionalnih manjina.
Za 151 poslaničko mjesto nadmetalo se 2.456 kandidata, raspoređenih na 174 stranačke i tri nezavisne liste.
Do 16.30 sati izlaznost je bila 37,5 odsto, sto je gotovo 9,5 procenata manje birača izašlih na današnje u odnosu na redovne parlamentarne izbore pre deset meseci, pokazuju podaci Državne izborne komisije (DIP) od 17 sati.
Za izglasavanje vlade potrebno je 76 poslanika, a po rezultatima anketa, novu vlast u Hrvatskoj ponovo će sastaviti ona opcija koja će biti uspešnija u postizbornim koalicijima.
Hrvatska je podijeljena na deset izbornih jedinica u kojima se bira po 14 poslanika, a tri poslanika bira dijaspora u posebnoj, 11. izbornoj jedinici.
Pripadnici nacionalnih manjina biraju ukupno osam poslanika, od kojih tri mesta pripadaju srpskoj nacionalnoj manjini. Manjine mogu da glasaju ili u 12. izbornoj jedinici ili po mjestu prebivališta u nekoj od deset ostalih jedinica za opšte liste.
Na devetim parlamentarnim izborima od samostalnosti Hrvatske glasalo se i preferencijalno, što znači da su, pred liste, birači mogli da zaokruže i svog kandidata s liste za koju su glasali. U Sabor će tako moći da uđe i kandidat koji osvoji više od deset odsto glasova te liste, bez obzira na mesto koje zauzima na listi.
PUPOVAC: TEŽAK ZADATAK
Predsednik Samostalne demokratske srpske stranke (SDS S) Milorad Pupovac ukazao je danas da svi koji budu pregovarali sa tom strankom neće imati jednostavan zadatak, zbog prilično oštrih poruka i uvreda na račun Srbije i srpskog naroda od strane hrvatskih funkcionera dvije vodeće partije.
Nacionalne manjine mogu da imaju značajnu ulogu u pregovorima o formiranju većine, ali svi koji s nama budu pregovarali, neće imati jednostavan zadatak, rekao je Pupovac.
Lider SDSS je u izjavi za Tanjug, posle glasanja na današnjim vanrednim parlamentarnim izborima u Hrvatskoj, rekao da očekuje zanimljivo i neizvesno pregovaranje o tome ko će da formira većinu.