Izabrani predsednik Kosova Hašim Tači rekao je da je Beogradu i Prištini potreban kompromis koji će omogućiti bolju budućnost, te da Srbija treba da prizna Kosovo i da ne sprečava, kako je rekao, njegovu međunarodnu integraciju.
Hašim Tači je na predavanju u Institutu za Globalnu pravdu u Hagu predstavio "četiri tačke", koje će, prema njegovim rečima, pomoći "uspostavljanju mira i saradnje" između Beograda i Prištine.
Kao prvu naveo je neophodnost uspostavljanja saradnje u borbi protiv kriminala i trgovine ljudima, kao i verskog ekstremizma.
"Neophodna je i opreznost oko uticaja Rusije", rekao je Tači, koji smatra takođe da Beograd i Priština, treba da postignu, kako je naveo, dugoročne dogovore u cilju jačanja privrede i otvaranja novih radnih mesta.
Tači je, piše Koha, rekao da "Srbija treba da prizna Kosovo kao suseda i da ne sprečava njegovu medunarodnu integraciju".
"Međutim, moramo napraviti kompromis koji će omogućiti bolju budućnost", naveo je Tači, koji će poziciju kosovskog predsednika, uprkos protivljenju ujedinjene opozicije, preuzeti početkom aprila.
Prema Tačijevim rečima, za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine bitno je podsticanje regionalne saradnje i, kako je rekao, konačan nastavak unapređenja vladavine prava kako bi se postigla "pravda za žrtve".
"Mnogi navodi objavljeni su u izveštaju Dika Martija. Kosovo sprovodi veoma transparentan, medunarodni sudski postupak da se utvrdi istina. Nemamo šta da krijemo", naveo je Tači.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić ocenio je kao neozbiljan poziv Hašima Tačija da Srbija prizna Kosovo i Metohiju, dodajući da se pretnjama i šovinističkim i nacionalističkim ispadima nigde neće stići.
"Mogu samo da se nasmejem. Mi želimo normalne odnose sa Albancima, ne želimo svakog dana da se prepucavamo preko medija. Mislim da bi neuporedivo odgovornije i ozbiljnije bilo da, umesto što prodaju velikodržavne i separatističke snove, razmisle o tome kako će da zaposle tih 40 do 60 odsto nezaposlenih u našoj južnoj pokrajini", rekao je Djurić novinarima u Beogradu.
Đurić je rekao i da Hašim Tači i Edita Tahiri, koja je ministarka za dijalog, mogu samo da sanjaju o gašenju srpskih institucija na Kosovu i Metohiji.
"Ni sultan Bajazit nije ugasio naše škole i bolnice pa neće ni Hašim Tači ni Edita Tahiri", istakao je Đurić.
On je ocenio da je to veoma ružna poruka Srbima.
"To je poruka Srbima koja kaže - mi vas ne želimo ovde. Uveren sam da većina odgovornih, ozbiljnih i postenih ljudi ne razmišlja na taj način. A mi nikada nećemo dozvoliti da naše institucije budu skrajnute", istakao je Đurić.