Vlada Srbije je zbog poplava koje su pogodile zapadni dio te države proglasila stanje elementarne nepogode.
Vlada Srbije proglasila je na današnjoj sednici stanje elementarne nepogode na teritoriji 15 opština u Republici Srbiji zbog poplava.
Stanje elementarne nepogode proglašeno je u opštinama: Čačak, Novi Pazar, Kraljevo, Ariljje, Lučani, Topola, Požega, Bajina Bašta, Ivanjica, Raška, Ljig, Rača, Kosjerić (Seča Reka, Godečevo i Makovište), Prijepolje (Aljinovići, Pravoševa, Milošev Do, Stranjani, Milakovići, Kamena Gora, Mataruge, Jabuka i Babine), i Trstenik, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju s medijima.
Vlada Srbije usvojila je Zaključak kojim se uspostavlja Operativni štab Republičkog štaba za vanredne situacije, u cilju preduzimanja operativnih mera zaštite i spasavanja od poplava na teritoriji Srbije.
Usled kišnih padavina i izlivanja bujičnih i drugih vodotokova vanredna situacija proglašena je u navedenim jedinicama lokalne samouprave, gde je do sada poplavljeno 710 domaćinstava i evakuisano 118 osoba.
Kako se prema prognozama Republičkog hidrometeorološkog zavoda očekuje nastavak padavina, ugroženim područjima potrebno je pružiti neophodnu pomoć, pa se stoga donosi odluka o proglašenju elementarne nepogode.
Vlada je prihvatila Izveštaj o stanju na teritoriji opština i gradova pogođenim elementarnom nepogodom u periodu od 6. do 8. marta i usvojila uredbe o utvrđivanju državnog programa pomoći i obnove privredne delatnosti na poplavljenom području, utvrđivanju državnog programa pomoći i obnove oštećenih porodičnih objekata, utvrđivanju državnog programa pomoći i obnove za korisnike oštećenih porodičnih stambenih objekata kao i državnog programa pomoći i obnove registrovanom poljoprivrednom gazdinstvu za otklanjanje posledice poplava na poplavljenim područjima.
SREĆOM, NI BLIZU 2014.
Premijer Aleksandar Vučić je pre sednice Vlade podvukao da poplave nisu ni blizu razmera onih koje su pogodile Srbiju 2014. godine.
Vučić je u obraćanju na Kopaonik biznis forumu rekao da će će država gledati da nadoknadi gotovo svu štetu na kućama, pomoćnim objektima i poljoprivrednim oranicama.
"Oni koji nisu direktno pogođeni treba da znaju da su te stvari rešive. To su teške i neprijatne stvari za one koji su pogođeni poplavama", rekao je Vučić.
Premijer je istakao da će program obnove nakon poplava biti sveobuhvatan, uključiće sve objekte i ugrožene posede.
Vlada Srbije, naime, na osnovu predloga Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima da se konstatuje elementarna nepogoda uz pojedinim opštinama, doneće program obnove, a vlada će opredeliti i dodatna finansijska sredstva za opštinu Lučani, gde je u poplavama oštećena i namenska fabrika "Milan Blagojević", naveo je premijer.
Tu će pomoći i Ministarstvo odbrane, ali i sva ministarstva učestvovaće u obnovi javnih objekata koji su pod njihovom ingerencijom, rekao je premijer i ponovio da je šteta neuporedivo manja nego ona 2014. godine, dok je na više mesta i sprečena budući da su u međuvremenu izgrađeni obaloutvrde i nasipi.
Navodeći da se nikada ne može garantovati da bujične reke neće poplaviti, Vučić je poručio da se priroda ne može pobediti, ali da građani mogu promeniti svoje ponašanje.
"Ni Švajcarska ne može da podigne visoke nasipe na svim rekama, ali zato insistiraju na obaveznom osiguranju. Mi smo daleko do toga", poručio je premijer istakavši da građani ne treba da brinu, jer će država da pomogne.
Vučić se u izjavi za RTS osvrnuo i na ljudski nemar i ukazao da su na nekim mestima frižideri i šporeti rušili most.
Takođe je naveo i da u odnosu na prošli put imovina nije osigurana u većoj meri, navodeći da će svi dobiti naknadu štete.
Rekao je i da se postavlja pitanje da li su lokalne samouprave i preduzeća uradila sve što je trebalo i ponovio je da je mnogo urađeno na obalama utvrdama i nasipima, ali da jedan deo nije urađen.
Zbog ugroženosti od poplava, vanredna situacija proglašena je u 15 opština zapadne Srbije. Od jutros se situacija polako normalizuje, ali se novi problemi očekuju u petak.
O situaciji u poplavljenom delu Srbije čitajte OVDE.