U petak uveče je na zadarskom području crna udovica, pauk sa smrtonosnim otrovom, ugrizla 75-godišnjeg starca iz Budaka u opštini Stankovci.
To je ove godine peti evidentirani ugriz crne udovice na zadarskom području.
Prvi je početkom jula zabilježen kraj Sukošana, gdje je pauk ugrizao 19-godišnjaka.
"Pacijent je bio u polju i oko 18 sati je primjetio da ga je nešto ugrizlo. Nekoliko sati je trpio jake bolove pa se javio ljekarima u Benkovcu koji su prepoznali da je riječ o ugrizu crne udovice.
Oko 23 sata došao je na u zadarsku Opštu bolnicu gdje je hospitalizovan. Sada se osjeća bolje", rekao je za "Večernji list" dr Boris Dželalija, načelnik zaraznog odelenja zadarske Opštee bolnice.
Crna udovica je najotrovniji evropski pauk. Rasprostranjena je na Jadranu, a naročito u predjelu Istre i Ravnih kotara.
Posebno je opasan ugriz ženke, koja je baršunasto crne boje s crvenim pegama, zaobljenog trbuha, a može biti dugačka od osam do 18 milimetara.
Na mjestu ugriza vrlo se brzo javlja intenzivan bol, crvenilo i oteklina. Serum djeluje gotovo odmah, a ambulante na Jadranu njime su snabdevenu u dovoljnim količinama.
(MONDO)