Azra Bašić, koja godinama živi u američkoj državi Kentaki, mogla bi da bude izručena BiH, gde će se suočiti sa optužbama za ratne zločine počinjene nad srpskim civilima 1992. godine, presudio je američki federalni sudija.
Bašićeva je uhapšena 2011. godine Stentonu na osnovu međunarodne poternice koju je izdao Sud BiH zbog sumnje da je kao pripadnica Hrvatske vojske učestvovala u mučenjima i ubistvima Srba u logorima u Derventi od aprila do juna 1992. godine.
Njen advokat uložio je žalbu 2012. tvrdeći da je Okružni sud, postupajući u ovom slučaju, prekršio njena prava kao američkog građanina i zatražio puštanje na slobodu, prenosi AP.
Okružni sudija odbacio je u četvrtak 9. jula taj zahtev, uz odluku da, prema sporazumu o ekstradiciji, Bašićeva može da bude izručena BiH, a advokat je najavio novu žalbu.
Američko tužilaštvo saopštilo je da je Bašićeva bila pripadnik Hrvatske vojske, kao i da je ubila jednog zatvorenika, a druge mučila prisiljavajući ih da piju ljudsku krv i benzin i tjerajući ih da kleče na slomljenom staklu.
Okružni sudija Robert Vir rekao da je su dokazi protiv nje "veoma uvjerljivi". Neš je rekao da Bašićeva odbacuje navode da je počinila ratne zločine i da je njen jedini "zločin" to što je bila aktivan vojnik tokom rata u BiH.
Garić:" #AzraBašić slaughtered Serb Blagoje Đ. & pulled our hair making us drink blood from his neck wound" #BiHpic.twitter.com/DBTGVpSt
— Balkan news (@NewsBalkan) July 29, 2012
Sud je u obrazloženju odluke naveo da američki državljani mogu da budu izručeni na osnovu sporazuma na koje se sudija Vir poziva. U saopštenju se navodi da su zvaničnici BiH "pružili pravosudni ekvivalent nalogu za hapšenje", da slučaj nije zastario u vezi sa navedenim zločinima, te da ima dokaza koji podržavaju tezu da je reč o civilnim žrtvama.
Istragu protiv Bašićeve vodi Okružno tužilaštvo u Doboju zbog sumnje da je kao komandir 108. Riječke brigade Hrvatske vojske počinila ratni zločin protiv civila na području Dervente od aprila do jula 1992. godine.
Prvi logor za Srbe na području Dervente formiran 12. aprila 1992. godine, bio je u Domu JNA i kroz njega je prošlo više od 200 Srba. U ovom logoru pred zarobljenim Srbima ubijeni su Čedo Čudić i Blagoje Đuraš, a silovane su B.S. i M.Z. U dokumentima predatim Okružnom sudu u Leksingtonu navedeni su zatrašujući detalji o mučenju i ubistvu koje je Bašićeva počinila kao pripadnica vojne brigade u Hrvatskoj vojsci.
U sudskim dokumentima navode se izjave Radojice Garića i Dragana Kovačevića koji su potvrdili da je Bašićeva zaklala Blagoja Đuraša, kojeg su prethodno pretukli hrvatski policajci i vojnici.
"Posle toga, Azra nas je vukla za kosu i terala da iz rane na Đuraševom vratu pijemo krv", rekao je Garić.
Ljudi sa kojima je u Americi živjela Bašićeva kažu da je ona potvrdila da je počinila više ubistava, iako je u zahtjevu iz BiH za ekstradiciju pomenuto samo jedno ubistvo.