Među prvim razredima srednjih mostarskih škola vlada pravi trend padanja u nesvest, potvrdilo je više profesora i radnika srednjih škola u ovom gradu BiH.
“Među muškarcima se tako nešto ne događa”, kazao je jedan profesor u mostarskoj srednjoj školi.
Profesorka iz jedne od škola smatra da su uzroci padanja u nesvest različiti.
“Ja sam pedagog i već dvadeset godina radim s decom. Više je razloga takvih događanja. Tu je i puno glume pa pojedinim učenicima gubljenje svesti posluži kao dobar izgovor za eskiviranje usmenog odgovaranja ili pisanja kontrolnih ili pismenih vežbi. Mi profesori možemo postupiti na jedini mogući ispravni način, a to je da pozovemu Hitnu pomoć iako smo u najvišem broju slučajeva i sami svesni da se radi o glumi.
Drugi uzrok je privlačenje pažnje na sebe. Treći i isto toliko bitan razlog je opšta iscrpljenost koja vlada među srednjoškolcima. Ta mlađa populacija dane provodi na društvenim mrežama. Neretko se događa da dočekaju jutro uz svoje pametne telefone ili uz računar. Oni se s time hvale nama profesorima. Ne razumem roditelje koji ne kontrolišu što to njihova deca rade po cele dane i noći”, kazala je sagovornica "Dnevnog lista".
Njena kolegica, takođe profesorka, opisala je kako izgleda jedan “pad u nesvest”.
“Učenica najpre počne da uzdiše i prevrće očima. Onda se oko nje strči celi razred vičući u panici: ‘Zovite hitnu! Zovite hitnu!’ Unesrećena učenica se zatim počne tresti celim tijelom i ispušta zvuke koji liče na gušenje. Ubrzo zatim dođe Hitna pomoć i u većini slučajeva ustanovi da nema nekih vidljivih znakova telesnog stanja koji ukazuju na ozbiljnu bolest ili tegobu. Neretko zbog ovakvih slučajeva izgubimo po čitav sat”, kazala je profesorka.
Iako se radi o pravom trendu, profesori su dužni da pozovu stručnu medicinsku pomoć. Jedan roditelj je čak sugerisao nastavnom kadru škole da, ako njena kćerka ponovno padne u nesvest, više ne zovu Hitnu pomoć nego isključivo nju jer, kako je sama priznala, njena kćerka simulira nesvest kako bi izbegla odgovaranje.
Opširnije na mondo.ba