On je afroazijskog porijekla, pretpostavlja se da je iz Alžira i da je član GIA-e a lažni identitet je uzeo od Bošnjaka poginulog 1992. godine
Ekspert za antiterorizam Dževad Galijašević tvrdi da jedan od važnijih operativaca Al Kaide, Safet Ćatović radi kao savjetnik u jednom od tri diplomatsko-konzularna predstavništava (DKP) BiH u SAD.
"Ćatović je afroazijskog porijekla, pretpostavlja se da je iz Alžira i da je član GIA-e (Group islamic of Algeria). Lažni identitet je uzeo od Bošnjaka poginulog 1992. godine.
Jako je važna karika u lancu i spoj je formalnog dijela vlasti i neformalnih organizacionih jedinica", tvrdi za "Glas Srpske" Galijašević.
Još kaže da je u okviru operacije američke privatne firme "Military Professional Resources Incorporatied" (MPRII) Abdel Kadir Moktari Abu Mali, kako se pretpostavlja da je pravo ime Ćatovića, na zahtjev jednog visokog funkcionera tadašnje administracije povučen iz BiH u SAD radi informacija koje ima. Od tada je, kaže, formalno zaposlen u diplomatsko-konzularnoj mreži BiH.
"On je operativac koji povezuje jedinice na terenu sa vlastima, finansijskim krugovima i centralom. Uvijek je na pozicijama neformalne prirode, na mjestima vojnog atašea, savjetnika", ističe Galijašević.
Ranije se tvrdilo da je Ćatović glavni čovjek Al Kaide u BiH. Navodno i američke obavještajne službe raspolažu podacima o Ćatoviću kome su vlasti u BiH izdale dokumente pod lažnim imenom poginulog čovjeka.
Zvanično, tada je doslovno navedeno "...Pretpostavlja se da su sa groblja Vranješ ekshumirani: ... Safet Ćatović ..., rođen 1945. godine".
Ćatović je bio zamjenik direktora specijalnih poslova u Misiji BiH pri UN tokom 1993, s produžavanjem obavljanja te funkcije sve do 2003. godine.
(MONDO)