Srbi stanovnici mješovitog sela Berivojce, nezadovoljni početkom gradnje džamije, kamenicama gađali Albance
Dva pripadnika Kosovske policijske službe (KPS) i jedan Srbin povrijeđeni su u četvrtak tokom sukoba kamenicama Albanaca i Srba u selu Berivojce, opština Kamenica, rečeno je u petaks agenciji Beta u policiji.
Do sukoba je došlo zbog početka gradnje džamije u selu.
Kako javljaju prištinski mediji, Srbi stanovnici mješovitog sela Berivojce, nezadovoljni početkom gradnje džamije, postavili su blokade na seoskom putu prema mjestu gde je počela gradnja.
Na to su reagovali Albanci koji su počeli da sklanjaju kamenje sa puta, pa su dvije strane počele da se gađaju kamenicama.
Nakon incidenta reagovala je gnjilanska policija, a portparol KPS za Gnjilane poručnik Ismet Hašani rekao je da su i nakon dolaska policije Srbi i Romi kamenicama gađali Albance. Druga strana je uzvratila na isti način.
Policija je zbog toga intervenisala i pokušala da radvoji sukobljene strane, a pritom su povrijeđena dva pripadnika policije, od kojih je jedan bio na dužnosti, dok je drugi bio slučajni prolaznik.
U razmjeni kamenica povrijeđen je i jedan Srbin.
Portparol KPS je dodao da je policija uspjela da razdvoji sukobljene i uspostavi red.
Predsjednik opštine Kamenica Begzad Sinani je imao odvojene sastanke sa stanovnicima sela. Za petak je predviđeno da Sinani na zajedničkom sastanku razgovara sa predstavnicima albanske, srpske i romske zajednice.
Predstavnik Srba iz sela Borivojce Boža Stanojević optužio je, međutim, KPS da je stala na stranu Albanaca i da su policajci pretukli nekoliko Srba pendrecima.
Stanojević je za KiM Radio kazao da su se Srbi usprotivili gradnji džamije jer je predviđena na mjestu gdje se inače okupljaju Srbi tokom seoskog sabora.
"Napali su nas pendrecima i ima povrijeđenih ljudi. Jedno lice je zbog povreda prebačeno u bolnicu u Vranju. Provocirali su nas i htjeli da probiju kordon koji smo napravili", rekao je Stanojević.
Prema njegovim riječima, nakon razgovora sa predsjednikom opštine, potpredsjednikom i KPS policijcima Srbima je rečeno da će do daljeg biti obustavljena gradnja džamije.
(Beta)