Hrvatica i Srbin su tjerali tinejdžere da prose po Italiji, a odvodili su ih "preko" obećavajući im bolji život.
Srbi i Hrvati, zajedno ponovo su u žiži interesovanja italijanskih medija zbog organizovane grupe kojom ravnopravno rukovode muškarci i žene. Na teret im se uz trgovinu drogom stavlja, trgovina ljudima i tjeranje na prošenje. "Slovenski klan robova", kako je italijanski portal "Korijere dela sera" žene i muškarci, rukovode ilegalnom trgovinom narkoticima i ljudima od Srbije, preko Hrvatske sve do Milana. Regrutni centri, kako se navodi, nalaze se duž obje republike, a ciljna grupa su najniži staleži društva, uglavnom maloljetna lica, tinejdžerke. Suđenje ovoj grupi za organizovanu trgovinu ljudima vodi se pred sudom u Torinu.
Birali siromašne žrtve
Prema navodima italijanskih medija njima je obećavan bolji život, pa čak i brak da bi lakše ubijedili roditelje da puste svoju djecu. Nakon toga, po ustaljenom šablonu, oni bi završavali kao bijelo roblje. Kako piše "Korijere dela Sera" jedan od primjera kroz kakve su traume i pakao prošli maloljetnici od strane žene D. V (56) iz Hrvatske i muškarca P. Đ (61) jesu radnje na koje su bili primorani da rade. Dok je žena iz Hrvatske djevojčice tjerala da od jutra do mraka prose u svim vremenskim uslovima, muškarac je tjerao dječake da uče kako da kradu. Tom prilikom, kako prenose italijanski mediji, oni su morali da nauče kako da obijaju brave, gase alarmne sisteme, upadaju u stanove, kradu novac, zlato, drago kamenje, telefone i kompjutere, a sve to bez da ostavljaju tragove.
U slučaju da ne žele to da rade, D.V i P. Đ su maloljetnike tukli, prijetili im, branili im da se čuju sa roditeljima, a vjeruje se da to nije sve kada je zastrašivanje u pitanju. Kontrola klana je bila sistematska, bjekstvo je bilo nemoguće sem u jednom slučaju kada je mališan uspio da pobjegne i ode kod tetke u Milano, odakle se vratio kući u svoju zemlju.
Uhvaćeni nakon predanog rada italijanskih službi
Sa početkom rada na prijavama i očiglednim zaštićenim saslušanjima koje su vodili sudija za prekršaje uz podršku forenzičkih psihologa - službenici su morali da prođu dug, veoma težak, komplikovan put, jer su operateri morali da prevaziđu teror sprovođen nad mladim žrtvama. Takođe, morali su da razbiju mentalne sklopove žrtava do kojih je bilo teško doprijeti i zadobiti njihovo povjerenje. Prema pisanju italijanskih medija, tek nakon takve ostvarene komunikacije, došlo je do naloga za hapšenje i lova istražitelja na organizovanu grupu Srba i Hrvata. Suđenje se vodi u sudu u Torinu, jer je ovo bila poslednja logistička destinacija klana, kao i mjesta gdje je policija hapsila aktere.
Kako piše "Korijere dela sera" istraga je pokazala da su sem trgovine ljudi, oni umiješani i u trgovinu narkotika, te im je polje djelovanja u krimogenoj sferi prošireno. Kako se navodi, jedan P. Đ. jedan od organizatora ima više pseudonima. Upravo to mu je, kako pišu italijanski mediji, služilo da izbjegne ruku pravde u više slučajeva kršenja zakona. Prema tvrdnjama italijanskih medija, država Srbija je izdala više naloga za hapšenje P.Đ.