Hrvatski ministar zdravlja, Vili Beroš, posjetio je pacijente u KBC u Zagrebu nakon trovanja gaziranim sokovima.
Nakon popodnevnog slučaja iz Rijeke, pojavila se informacija da su dvije osobe u Zagrebu primljene u bolnicu zbog sumnje na trovanje nakon konzumiranja gaziranih pića. Povodom prijema novih pacijenata zbog konzumiranja gaziranih pića, ministar zdravlja Vili Beroš večeras je posjetio pacijente u KBC-u Zagrebu.
"Najteži slučaj je u KBC-u Rijeka, s obzirom da je prvi pacijent koji je došao ovde u KBC već otpušten na kućno liječenje, naravno da treba da uzima ljekove i da se odmori i da bude pod određenim nadzorom. I ovaj treći slučaj je još u fazi evaluacije, sumnja se na hemijsku povredu sluzokože digestivnog trakta, što zbog niza drugih okolnosti još treba da se dokaže. Tri povrede su se dogodile u različitim gradovima. Prvi u Rijeci, gdje je osoba zbrinuta, je za teške povrede, stabilno je, ali znamo da moramo biti oprezni na duži rok. Drugi slučaj dogodio se danas u toku dana, riječ je o 29-godišnjaku, pušten je sa bolničkog liječenja, treći slučaj je muškarac star 38 godina, provjerava se da li je trovanje. Sve institucije djeluju, stalno smo u komunikaciji. Najvažnije je da nemamo elemente da upozorimo javnost na čuvanje određenih pića. Ako osjetite neprijatnost, javite se ljekaru... ", rekao je Beroš.
"Ako ste žedni, najbolje je da uvijek pijete vodu", dodao je Beroš.
Novinari RTL-a pitali su ministra Beroša šta je rekao o pričama da je u pitanju neka vrsta sabotaže.
"Ja sam neko ko o tome ne može da sudi, ali o toj teoriji se zaista može razmišljati. To je zaista u domenu drugih institucija. Božinović je zabrinut kao i ja, ekipe su na terenu", rekao je on.
Posle Beroša, pred novinare je izašao Krunoslav Capak. Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) analizira uzorke bezalkoholnih pića iz Rijeke koje im je u popodnevnim satima dostavila Sanitarna inspekcija.
Vjerovatno korozivni agensi...
Riječ je o "dva kompozitna uzorka od 16 boca, ukupno 8 litara tečnosti", potvrdio je direktor HZJZ Krunoslav Capak.
"Vjerovatno se radi o nekim korozivnim agensima, a najvažnije je da se vidi da li u tom napitku ima stranih elemenata, jer samo piće i sav sadržaj u njemu ne može da izazove takve povrede“, naglasio je Capak.
Rezultati analize biće poznati sutra, o čemu će biti obaviješten Državni inspektorat, a policijski uviđaj i akcija DORH-a su u toku.
Odluku o povlačenju proizvoda sa tržišta može donijeti samo Državni inspektorat, dodao je direktor HZJZ.
"U ovom trenutku ne možemo da savjetujemo da pijemo ovo ili ono piće. Vodu za piće iz vodovodne mreže koja je zdrava može da konzumira svako pod kontrolom sanitarne inspekcije i ovlašćenih laboratorija", rekao je Capak, prenosi 24 sata.hr.