Nastavnica jedne beogradske škole je doživjela da joj đaci prijete da će je otjerati.
Nastavnica jedne beogradske škole je doživela da joj đaci prijete da će je otjerati, piše "Zelena učionica". Cijelu priču ispričala je koleginica nastavnice koja nije mogla da izdrži pritisak.
"Nije više mogla da izdrži stres, 'Prevelik je pritisak', 'Administrativni posao je preobiman, gotovo svakog dana se radi prekovremeno', i sve to, nekako bi se moglo izdržati, ali, ono što se dešava u školama danas, rezultat je ne samo sistemskog urušavanja prosvjete, već i odavno narušenog odnosa na relaciji roditelj - nastavnik", kaže ona.
Ovo je priča iz jedne beogradske škole. Priču šalje nastavnica srpskog jezika, tužna i povrijeđena zbog onog što je njena koleginica doživjela, a doživjela je da su joj, kada je prvog dana, mlada i još neiskusna kročila u učionicu, rekli da će je otjerati. Ne roditelji, ne kolege, učenici. I trebalo im je svega godinu dana. Drugi posao nije našla, ali na ovom više nije mogla da izdrži.
Djevojčica od jedva 13 godina ušla je u učionicu i rekla “pobijedili smo”. Ne, nije u pitanju odbojkaški turnir koji je u toku. Niti neki kviz znanja. Nije ni usvojeni predlog u Đačkom parlamentu. Pa šta bi onda mogao da bude povod likovanja i trenutne euforije jednog učenika? Nastavnica matematike odlazi.
Glavni cilj dolaska na te časove nije bio savladavanje jednačina, polinoma, geometrijskih figura. Glavni cilj je bio dokazati da možeš. Šta? Da natjeraš nekoga da ode. I na to će neko reći “pa to su djeca, ništa nisu kriva”, i biće u pravu jer djeca samo rade ono što smo im mi dopustili.
Djecu neće spriječiti manja ocjena iz vladanja, koja u cjelokupnom uspjehu predstavlja tek njegov petnaesti dio. Djecu neće spriječiti opomene ni ukori za koje, čak, nisu sigurni ni šta znače. Društveno-koristan rad je odličan način da se zabaviš i izbjegneš neke obaveze. Kako roditelji kažu, ne reaguju više ni na oduzimanje telefona, kompjutera, zabranu izlaska.
I dok se i jedni i drugi pitamo šta da radimo, hvatamo se za glavu jer ovako više ne ide, jedna nastavnica je odlučila da to više ne bude, i čita oproštajne čestitke učenika kojima će nedostajati. Dok jedno odeljenje likuje, slavi pobjedu izvojevanu psovkama, nasiljem, uvredama nad svojom nastavnicom, drugo piše peticiju i moli nastavnicu da se vrati. Ona im kaže - "izvinite, ali nikad više".
Dok su nam usta puna nasilja i zaštite od njega, zaboravljamo na sve oblike u kojima se može javiti. Ako sve ostalo može, ovo ne može da čeka. Konkretan predlog - hitno reagovanje, ubrzavanje procedure i komplikovanih protokola, suspenzije, udaljavanje sa nastave u kontrolisanim uslovima, rad sa stručnjacima o trošku roditelja, ukidanje svih benefita kojim se ne ugrožava pravo na školovanje (ekskurzija, posjeta, izlazaka), novčane kazne i, najvažnije, naše osuđivanje svakog vida nasilja, verbalnog i fizičkog, i nečinjenje istog, jer smo mi ti, odrasli, od kojih djeca uče. Tek tad možemo reći - “Pobijedili smo”.
(MONDO/Zelena učionica)