Mog sina su pretukla petorica učenika iz odjeljenja ispred OŠ "Nikolaj Velimirović" u Šapcu, škola nije reagovala i završilo se tako što je moje dijete moralo da se upiše u drugu školu, priča majka žrtve vršnjačkog nasilja, a prenosi Kurir.
Mnoge škole u Srbiji ne kažnjavaju učenike koji psihički ili fizički maltretiraju svoje vršnjake ili, jednostavno, kažu da su uradili sve što je u njihovoj moći i tu se priča najčešće završava. U realnosti se ispostavi da nisu dobijeni nikakvi rezultati te djeca koja su preživjela nasilje bivaju primorana da se zbog trauma ispišu iz škole, dok nasilnici ostaju u ustanovi.
Takav epilog imalo je i vršnjačko nasilje koje se dogodilo 21. oktobra, kad su četvorica petaka ispred Osnovne škole "Nikolaj Velimirović" u Šapcu sačekali učenika iz odjeljenja i krvnički ga tukli na putu od škole do njegove kuće dugom čak 400 metara, a o čemu je Kurir tada pisao. Dijete je kući došlo crveno od silnih udaraca, istraumirano i preplašeno.
Majka pretučenog dječaka (imena poznata redakciji Kurira) i sada tvrdi za Kurir da škola nije dovoljno kaznila učenike nasilnike, nije ispoštovala mjere Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja za suočavanje s nasilnicima, kao i da je cijela stvar "gurnuta pod tepih".
"Završilo se tako što je moje dijete moralo da se upiše u drugu školu, da se ponovo adaptira na novu sredinu, đake, nastavnike, koji su ga odlično prihvatili, da kupi nove knjige, ali trauma je ostala jer dijete ne smije više da prođe ulicom u kojoj je bio pretučen."
Od tog jezivog dana je prošlo skoro 20 dana i niko s nama nije kontaktirao, ni direktor škole, a ni policija. Razredni starješina je nakon što smo sina ispisali iz škole formalno sazvao roditeljski sastanak od svega 15 minuta i nije iznio ovaj ozbiljan problem.
Ono što smo čuli je da je direktor nakon poziva Kurira kaznio učenike nasilnike samo ukorom i smanjenjem ocjene iz vladanja na trojku. Međutim, nezvanično smo čuli da je to uradio i rekao da će im vratiti petice iz vladanja čim se stiša cijela situacija. Da nije bilo Kurira, vjerovatno nasilnici ne bi dobili ni ukor", tvrdi majka i dodaje:
"Problem je što škole vršnjačko nasilje guraju pod tepih, a nadležni ne kažnjavaju nasilnike, svi se prave ludi, a problem je ogroman. Sve ovo dovodi do toga da roditelji gube povjerenje u institucije i onda im ostaje jedino da sami uzmu stvar u svoje ruke. Konkretno u našem slučaju moramo da angažujemo advokata i podnesemo tužbu. Kako stvari stoje, smatram da je to gubljenje vremena, jer moje dijete je istraumirano."
Ona navodi i da bi pored doslovne primjene zakona bila i za to da se razmisli o eventualnim izmjenama, kao i pooštravanju kazni za učenike koji psihički, fizički ili socijalno maltretiraju ostale učenike.
"Kad smo tada pitali direktora da li je moguće premještanje tih učenika u drugu školu, rekao nam je da za to treba odobrenje roditelja, što po zakonu nije tačno. Zakon ne štiti nasilnike, ali škole roditeljima govore da su nemoćne pred njim. Djeca koja su sklona vršnjačkom nasilju i koja maltretiraju djecu sada prolaze nekažnjeno, mnogima ta manja ocjena iz vladanja ne znači ništa ako im se stavi do znanja da će kasnije imati petice.
Za deset godina niko neće znati da je to dijete bilo nasilnik. Takođe, smatram da bi neki rezultat dalo i pooštravanje novčane kazne za roditelje nasilnika", smatra majka žrtve vršnjačkog nasilja, a prenosi Kurir.