Islamski terorista ostavio je prijeteću poruku na grobu patrijarha Irineja da će zapaliti Hram Svetog Save, u kom i počiva ovaj poglavar SPC, ekskluzivno saznaje Kurir.
Islamista, koji je inače Grk, uhapšen je i deportovan iz Srbije u januaru 2021, kad je i prijetio, a zbog njega je Hram uveo privatno obezbjeđenje.
Vladika Stefan Šarić, stariješina Hrama Svetog Save, koji je i episkop remezijanski i vikar patrijarha Porfirija, kaže za Kurir da je prijeteća poruka ostavljena u knjizi žalosti kraj groba patrijarha Irineja, koji se upokojio novembra 2020, kad je i sahranjen u kripti Hrama.
Izvor: Kurir"Ne sjećam se tačnog datuma, mislim da je bio januar 2021, ali je bilo u periodu posle upokojenja patrijarha Irineja, a prije izbora patrijarha Porfirija, koji je bio u februaru, kad su naši ljudi iz Hrama na jednoj stranici knjige žalosti našli nesvakidašnju i nerazumljivu poruku. Ispisano je bilo svašta i na grčkom, i na arapskom, i na engleskom jeziku s mnogo nekih datuma i brojeva. Nijedna riječ nije bila na srpskom i nikome ništa nije bilo razumljivo.
Slučaj smo odmah prijavili policiji, sumnjajući da je neka prijeteća poruka. Stručnjaci za terorizam, kako nam je rečeno iz policije, dešifrovali su i povezali sve što je napisano i vidjeli su da je tu neki datum stavljen, mislim da je bila riječ o februaru, ne sjećam se tačno, kad će da zapale hram. Napisao je, uz riječi "Alahu ekber", bez kojih ne ide nijedan teroristički napad, da će doći ponovo", kaže za Kurir vladika Stefan i dodaje:
NA PATRIJARHOV GROB MOŽE SVAKO
Vladika Stefan navodi i da svaki vjernik može slobodno i uvijek da dođe na grob patrijarha Irineja, u kripti Hrama, u kojoj je Crkva Svetog kneza Lazara.
"Nerijetko dolaze i strani državnici i javne ličnosti iz srpskog života, a ne samo običan narod, i mnogo mi je drago zbog toga, to je znak da je naša crkva ipak poštovana, a patrijarh Irinej voljeni poglavar", kaže episkop Stefan.
Obilazak groba patrijarha Irineja ovih dana je, doduše, malo otežan, jer umjetnici oslikavaju taj dio kripte, pa je mnogo skela i materijala okolo, a sam grob je prekriven kako ne bi bio oštećen. Iznad groba niče freska Vaskrsenje Gospodnje.
Inače, patrijarh Irinej sahranjen je u drugoj grobnici u kripti Hrama, a vladika Stefan nam objašnjava da je to bila izričita želja pokojnog poglavara SPC, kome je on bio vikarni episkop i bliski saradnik.
Na fotografiji prijeteće poruke koju je ispisao islamista, a koju posjeduje Kurir, ispisani su razni datumi, riječi, slova, brojevi, a i precrtano je svašta. Jedino što je internet prevodilac uspio s grčkog da prevede su riječi "bilten" i "posledica", koje su na vrhu stranice. Na dnu stranice je napisano "istok" na engleskom, kao neki rezime uz zaokružen broj 17, a tu su i neki čitljivi datumi - 8. 2. 1978, 17. 10. 1944, 18. 9. 1947, 13. 2. 2002...
Srećom, terorista nije ostvario svoj naum, jer ga je vrlo brzo po prijavljivanju slučaja policiji našla i uhapsila.
IRSKI DESNIČARI KORISTILI SLIKU HRAMA
Hram Svetog Save dovođen je u vezu sa antiislamizmom aprila 2018. godine, kad je u Belfastu, prijestonici Sjeverne Irske, kako su pisali mediji, grupa koja sebe naziva "Generacija Sparta" ubacila u stotine poštanskih sandučića u tom gradu flajere s pozivom za "odbranu Evrope i otpor islamizaciji Evrope", a fotografija srpskog hrama iskorišćena je za naslovnu stranu sajta ove, do tada nepoznate, desničarske organizacije.
"Pošto kamere pokrivaju cio Hram, brzo je otkriveno kako izgleda čovjek koji je to napisao, a policija ga je operativnim radom vrlo brzo i identifikovala. Već drugog, trećeg dana od ostavljanja poruke pronađen je i uhapšen. On je ispovijedio da je islamista, a da ima grčke korjene, da je Grk. Odmah je deportovan iz Srbije", navodi vladika Stefan za Kurir i dodaje da posle toga nije bilo nikakvih sličnih incidenata.
DRŽAVA DA GA OBEZBJEĐUJE
Episkop Stefan nada se da će Hram biti osvećen možda već ove godine, a što je pandemija korone odlagala, o čemu će možda odlučivati i predstojeći Sabor SPC u maju.
"Kad Hram bude osvećen, smatram da bi trebalo da bude proglašen i objektom od najveće nacionalne važnosti, pa da ga država obezbjeđuje i čuva, a ne da angažujemo privatno obezbjeđenje. S te strane mora da se nađe neka saradnja države i crkve. Ako je iko zadužio i crkvu, i narod, i državni aparat, to su Sveti Sava i Nemanjići, pa bi nekako bolje trebalo da se vodi računa o bezbjednosti ove svetinje, da ne bude nikakvih iskušenja", naglašava vladika Stefan za Kurir.
Episkop Stefan kaže i da niko od njih iz Hrama nije strepio od nekog dana ili datuma.
"Jednostavno, mi u crkvi živimo vrlo opušteno, što je, priznajem, s jedne strane vrlo rizično. Ali malo ko će da vjeruje da neko može nešto tako da uradi, da zapali, digne u vazduh ili ko zna šta učini Hramu", kaže vladika za Kurir.
Ipak, ovaj incident bio je okidač da Hram uvede privatno obezbjeđenje.
"Između ostalog i zbog toga sada imamo obezbjeđenje, koje plaća Patrijaršija. Fala Bogu, nemamo nekih velikih iskušenja od tada. Jedino što ima puno prosjaka, a dešavale su se i krađe. Recimo, dok žene pale svijeće, priđu i ukradu torbu. Angažovanjem obezbjeđenja i to je dosta smanjeno", kazao je vladika Stefan za Kurir.