Istraga treba da utvrdi ko su pomagači Gorana Džonića u svirepomubistvu porodice Đokić, a sinovi prvoosumnjičenog u jednom slučaju neće odgovarati.
Sinovi Gorana Džonića, koji je osumnjičen za jezivo ubistvo porodice Đokić iz Aleksinca - Gorana (57), Gordane (56) i Lidije (25), neće biti krivično gonjeni ako se tokom istrage ispostavi da su pomagali ocu da sakrije tragove nakon jezivog zločina.
Dušan Keckarević, mlekularni biolog, i Ratomir Antonić, stručnjak iz Centra za bezbjednost, naglasili su u jutarnjem programu Kurir televizije da tužilaštvo u slučaju ubijene porodice Đokić želi da prikupi sve moguće dokaze kako bi shvatili ko je pomogao osumnjičenom Goranu Džoniću da počini zločin.
Keckarević je objasnio da DNK analize pokazuju asocijaciju ljudi. Svi tragovi se kombinuju prije nego što se donese presuda. Na odjeći se posebno traže tragovi krvi.
"Ovo na slučaj Marjanović podsjeća samo zbog toliko velike prisutnosti u medijima, a to je nedopustivo. Ovde govorimo o prisustvu daleko više dokazanih tragova nego u slučaju Marjanović", naglasio je molekularni biolog, piše Kurir.
Ratomir Antonović nema sumnje da je počinilac cjelokupnog zločina Goran Džonić, ali ističe da se postavlja pitanje da li su njegovi sinovi učestvovali kao pomagači ili su prikrivali zločin.
"Za sada se zna ko je izvršilac. Što se mene tiče Goran Džonić je izvršio delo, a pitanje je samo čiji su sve tragovi još nađeni. Imamo Lidijine tragove i postavlja se pitanje odakle njeni tragovi. To pokazuje da je pružala neki otpor i vjerovatno je u momentu, kad je uperio pištolj ka njoj, pokušala da ga spriječi. Mi imamo dovoljno elemenata da se pokrene krivični postupak protiv Džonića", ističe Antonić.
Prema njegovim riječima, jedino pitanje jeste ko je Džoniću pomagao u ubistvu rođaka i njegove porodice.
Antonić navodi da sinovi Gorana Džonića, Stefan i Milan, imaju alibi za veče kad je izvršeno ubistvo, ali nemaju alibi za to što je nešto zakopano u dvorištu.
"Mora se vidjeti da li su učestvovali u pripremi i prikrivanju tragova", kaže Antonić.
Kako navodi, kad su u pitanju braća Jojke, oni su toliko dugo u pritvoru jer se očekuje rasvetljenje njihove uloge u cjelokupnom zločinu.
"Očekuje se da će se njihova uloga tek otkriti. Džonić sigurno nije mogao sam to da uradi. Samo je pitanje ko je njemu pomagao. Tehnički sam nije mogao da uradi", jasan je stručnjak iz Centra za bezbjednost.
Kako Keckarević naglašava, centar u Nišu je i te kako kompetentan da izvrši sva ispitivanja, ali Beograd je uključen samo zbog nekih specifičnosti kad je ispitivanje bioloških tragova u pitanju.
On je dodao da i prisustvo bioloških tragova ne mora da znači učestvovanje u zločinu:
"Tužilac mora da se uklopi sa nekim pričama i u optužnici sve sublimira na neki način. Prisustvo bioloških tragova ne znači da je osoba uključena u zločin i krivicu. Potencijalna sumnja da je učestvovao u krivičnom dijelu mora biti dokazana bez svake sumnje. Tu postoji nekih šest meseci roka za dizanje optužnice i mislim da tužilaštvo želi skupi što više podataka koje će iznjeti pred sudsko veće i dati odgovore koje svi tražimo - ko je, na koji način i kako izvršio ovo djelo.
Antonović je istakao da u ovom slučaju izvjesno da Goran Džonić bude okrivljen.
"Mislim da će Džonić biti jedini odgovorni, a ako su sinovi i pomagali u prikrivanju tragova neće se teretiti. Sinovi spadaju u onaj krug zaštićenih koje zakonodavac abolira od odgovornosti jer su pomagali svom ocu. Ako su direktno učestvovali u zločinu, ako su saizvršioci, onda će biti krivično odgovorni. Ali ovde se govori o dvojici mladih ljudi koji su na dan izvršenja zločina bili na svojim radnim mjestima. To je i dokazano", zaključio je Ratomir Antonović.