Povodom najave resornog Ministarstva o imenovanju novih direktora obrazovno-vaspitnih ustanova, u Uniji direktora kažu da će takva odluka imati posljedica, dok u Sindikatu prosvjete smatraju da je pogrešna.
Imenovanje novih direktora javnih ustanova izvršiće se, bez izuzetka, u skladu sa zakonom i bez partijske knjižice u konkursnoj dokumentaciji, kazala je nedavno u parlamentu ministarka Vesna Bratić. Poručila je i da oni direktori koji su radili po zakonu mogu mirno da spavaju ukoliko su politička i sva druga angažovanja držali dalje od vaspitanja i obrazovanja.
“Naravno, partijska knjižica neće biti ni smetnja ukoliko se ne bude njome mahalo, pod uslovom da su primarni adekvatno obrazovanje, struka, profesionalnost”, kazala je Bratić.
Pravo svakog slobodnog čovjeka je da izražava svoja politička i ostala građanska opredjeljenja do one mjere do koje to ne ugrožava druge, poručila je direktorica Gimnazije Slobodan Škerović, Zoja Bojanić Lalović.
“To je konačno i definicija slobode. Tome smo učili i svoje učenike, takav odnos imamo i prema zaposlenima u kolektivu i ne mislim da neko zbog toga treba da strada, samo zato što misli drugačije”, kazala je ona.
Iz Sindikata prosvjete napominju da sa njima, tokom izmjena i dopuna opšteg zakona o obrazovanju, nije bilo konsultacija. Smatraju da je odluka Ministarstva o smjeni svih direktora pogrešna.
“Zaista smatram da sadašnji direktori, nijesu se svi ogriješili o zakon i nijesu svi bili loši. Kad je politička pripadnost u pitanju, reći ću da ja ne pripadam nijednoj partiji i da zaista nemam uvid u to ko kojoj partiji pripada. Ali, ako se taj pripadnik nije ogriješio o zakon, taj direktor nije ogriješio o zakon, on bi zaista trebalo da nastavi da obavlja svoju dužnost, tj. svoju funkciju do isteka mandata”, ocijenila je Slavka Bošković, vd predsjednica Sindikata prosvjete.
Ovakva odluka imaće posljedica, mišljenja su u Uniji direktora.
Mirjana Radulović kaže da ih očekuje kraj ove, ali i planovi za narednu školsku godinu. Suočićemo se, ističe, i sa problemom tehnoloških viškova jer će mnogi ostati bez posla.
“Ja se nadam i iz najava čujem i vjerovaću u to da će sistem da prepozna profesionalca, svi mi smatramo da smo jako dobro radili, neka se utvrdi kako je ko radio i neka se na osnovu toga nadležni opredijele. Mi smo tu, za svaki vid kontrole, saradnje i eventualnih kazni, posljedica koji treba da snosi svaki odgovoran čovjek koji obavlja ovako važnu funkciju”, ističe Radulović.
Prema izmjenama zakona o obrazovanju, o kojem je nedavno završena rasprava u parlamentu, predviđa se smjena više od 1.000 direktora i pomoćnika obrazovnih ustanova.