Precizni podaci o tome koliko traje zaštita nakon vakcinacije protiv virusa korona još ne postoje, jer su prve kliničke studije tek nedavno završene, saopštili su iz Instituta za javno zdravlje (IJZ).
Iz Instituta su kazali za Dan da je još prerano znati koliko tačno traje zaštita koju vakcina pruža, a u toku su brojna istraživanja koja se bave tim pitanjem.
Oni su naveli i da su dosad zabilježeni rijetki slučajevi reinfekcije 90 dana nakon prvog obolijevanja od kovida.
“Ohrabrujuće je to što trenutno dostupni podaci, prikupljeni šest mjeseci nakon završenih kliničkih studija, pokazuju da većina ljudi koji su vakcinisani u sklopu studija imaju visoke titre antitijela i nijesu razvili klinički manifestne forme bolesti”, kazali su iz IJZ.
Oni su naveli da će, kako vrijeme bude odmicalo, biti saopštavani podaci o učinkovitosti vakcina dobijeni medicinskim praćenjem vakcinisanih osoba.
“Zasad je očekivano da zaštita bude solidna i dugo vremena nakon vakcinacije, iako još učimo koliko je ta zaštita jaka i koliko dugo traje”, rekli su iz IJZ.
Oni su pojasnili i da postoje i neki drugi elementi i određene nepredvidivosti koje mogu uticati na učinkovitost i trajanje imuniteta, a prije svega se misli na eventualne pojave novih sojeva virusa.
“Zbog toga je važno dalje pridržavanje opštih mjera prevencije koje će onemogućiti virusu da se širi, razmnožava a samim tim i mutira jer su distanca, higijena ruku i maske jedino šta novi sojevi sigurno ne mogu da zaobiđu”, ukazali su iz IJZ.
Oni su naveli da nivo zaštite koji osoba stiče nakon infekcije virusom korona (takozvani prirodni imunitet) varira u zavisnosti od bolesti i različit je od osobe do osobe.
“Imajući u vidu da je ovo nova vrsta virusa, još se pouzdano ne zna koliko zapravo traje prirodni imunitet. Trenutni indikatori pokazuju da je ponovno obolijevanje od istog virusa veoma rijetko tokom prvih 90 dana nakon prvobitne infekcije “, kazali su iz IJZ.
Oni su rekli i da trenutno nema dovoljno naučnih saznanja u vezi sa tim koliko imunitet traje nakon primanja vakcine protiv virusa kovid-19 zato što nema dovoljno informacija o učinkovitosti imunizacije u realnim uslovima.