Da je u Srebrenici počinjen genocid smatra 67 odsto građana
"Smatramo da ovakvi nastupi kakve smo imali do sada, apsolutno ne pomažu niti trenutnoj vlasti, niti crnogorskom međunarodnom ugledu", kazao je savjetnik u CGO Miloš Vukanović.
Vukanović je rekao da 84 odsto građana smatra da s obzirom da ratni zločini ne zastarijevaju, svaki građanin Crne Gore koji je počinio ratni zločin mora biti sankcionisan.
"Blizu dvije trećine građana, 63 odsto, je mišljenja da u Crnoj Gori i dalje postoje ideologije i politike koje su dovele do ratnih sukoba i zločina počinjenih tokom devesetih godina", kazao je Vukanović.
On je istakao da građani smatraju da se društveni subjekti i političke partije ne zalažu za tranzicionu pravdu i suočavanje s prošlošću, a prije svega to smatraju za sudstvo, tužilaštvo, policiju, opoziciju i predsjednika Crne Gore.
"Građani, njih 37 odsto, najviše izdvajaju nevladine organizacije kao društvene subjekte koji se zalažu za tranzicionu pravdu i suočavanje s prošlošću, a 35 odsto, možda iznenađujuće, vjerske zajednice", kazao je Vukanović.
On je istakao da su građani podijeljenog mišljenja po pitanju zalaganja političkih partija i koalicija- GP URA i "Mir je naša nacija - Demokrate - Demos".
Njaveći broj građana, kako je kazao, smatra da se Bošnjačka stranka najviše zalaže za tranzicionu pravdu i suočavanje s prošlošću.
"Ostale partije su negativno ocijenjene".
“Bilježi se rast onih koji su čuli za napad na Dubrovnik, odnosno sad je to 89% u odnosu 75% iz ranijeg istraživanja. Među onima koji znaju za napad na Dubrovnik, blizu dvije trećine (65%) smatra da ta akcija nije bila opravdana. Većina i dalje ne zna za broj poginulih crnogorskih građana tokom napada na Dubrovnik, što je posljedica i sistemskog potiranja tog pitanja”, kazao je Vukanović.
Polovina građana i građanki Crne Gore smatraju da je na prostoru Crne Gore bilo ratnih zločina, što je takođe više nego prošle godine, a kao zločine za koje su čuli spontano najčešće navode Bukovicu i Pljevlja, Štrpce, NATO bombardovanje, i Kaluđerski laz.
„Dominanta većina građana i građanki Crne Gore navodi da zna šta se dogodilo u Srebrenici 1995.godine (86%), a dvije trećine njih to definiše kao genocid, dok ostali smatraju da je u pitanju veliki ratni zločin ali da nije bio genocid, ili da je bio rat u kojem su stradali ljudi na svim stranama, a ima i onih koji cijene da je u pitanju namještaljka stranih sila i podvala srpskom narodu. Odnos prema Srebrenici je nedavno bio u fokusu javnosti i zbog izjave ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava, Vladimira Leposavića, da je „spreman da prizna da je u Srebrenici učinjen zločin genocida kad se to i nedvosmisleno utvrdi“. Sa tim stavom ministra Leposavića ne slaže se više od polovine građana i građanki, što bi trebalo biti instruktivno i političkim donosiocima odluka a i samom Leposaviću,“ kazao je Vukanović.
Programski direktor CGO Petar Đukanović je kazao da blizu tri petine građana podržava izručenje crnogorskih državljana drugim državama u slučajevima suđenja za ratne zločine, počinjene tokom devedesetih.
Istraživanje je sprovedeno u sklopu projekta "Suočavanje s prošlošću za budućnost" koji CGO sprovodi uz finansijsku podrške Vlade SAD, kroz Biro američkog Stejt departmenta za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i sprovođenje zakona (INL).