Vojska Crne Gore aktivno je uključena u borbu protiv širenja korona virusa u našoj zemlji
U brojne akcije uključeno je više od 184 njenih pripadnika, od kojih je 134 zaduženo za čuvanje Kliničkog centra i objekata namijenjenih za karantin, dok je više od 50 vršilo dekontaminaciju ljudi, motornih vozila i materijalno tehničkih sredstava. Kako je u razgovoru za Dnevne novine kazao kapetan Branimir Vulević, taktički nosilac za biološkoradio-nuklearnu odbranu VGC (HBRNO), pripadnici vojske su do sada dekontaminirali više od 150 prevoznih sredstava, kao i 100.000 m2 javnih površina. Iako se, kako ističe, vojnici svakodnevno izlažu velikoj opasnosti u njihovim redovima nema oboljelih od virusa COVID-19, a 98 vojnika je u izolaciji iz preventivnih razloga.
U kojim sve aktivnostima učestvuju pripadnici VCG u cilju borbe protiv širenja virusa COVID-19?
Vulević: Vojska Crne Gore formirala je stacionarne stanice za dekontaminaciju ljudi, motornih vozila i materijalnotehničkih sredstava u Kasarni „Milovan Šaranović” u Danilovgradu, u Kasarni „Pero Ćetković” u Baru i pored Instituta „Dr Simo Milošević” u Igalu. Stanica u Danilovgradu je od početka ove situacije na istom mjestu, dok ostale prilagođavamo na osnovu ukazanih potreba, odnosno na osnovu rasporeda karantina na teritoriji Crne Gore. Na stacionarnim stanicama je dekontaminirano više od 150 prevoznih sredstava.
Pored stacionarnih stanica za dekontaminaciju svakodnevno angažujemo i mobilne timove za dekontaminaciju, a po zahtjevu ostalih institucija koji su do sada dezinfikovali više od 100.000 metara kvadratnih javnih površina. Do sada su angažovani za biološku dekontaminaciju, kako za potrebe Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore, tako i po zahtjevu Kliničkog centra u Podgorici, Aerodroma Podgorica, Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, Doma zdravlja u Danilovgradu, Doma zdravlja u Tuzima, JU Zavoda Komanski most itd.
Formirane su i dvije poljske sanitetske stanice u Kasarni “Milovan Šaranović” u Danilovgradu i u krugu objekta Ministarstva odbrane u Ulici Vaka Đurovića broj 55 u Podgorici. U Kasarni “Milovan Šaranović” u Danilovgradu formiran je karantin za pripadnike Vojske kapaciteta 60 lica, u koje se smještaju pripadnici VCG po povratku sa obuke i misija iz inostranstva.
Vojska ima u pripravnosti tri helikoptera BELL 412EP/EPI za potrebe namjenskih zadataka transporta. Takođe, pripadnici Vojske Crne Gore angažovani su za obezbjeđenje karantina.
Koliko je pripadnika VCG uključeno, iz kojih sve divizija i koliko je važna njihova uloga?
Vulević: U cilju borbe protiv širenja virusa COVID-19, u zavisnosti od potreba angažuju se pripadnici svih jedinica Vojske. U ovom momentu Vojska Crne Gore angažuje 134 pripadnika za obezbjeđenje karantina, a oko 50 pripadnika na poslovima biološke dekontaminacije.
U ovoj situaciji naročito je važna uloga Službe hemijskobiološko-radiološko nuklearne odbrane Vojske Crne Gora, koja ima adekvatne kapacitete za potpunu biološku dekontaminaciju ljudi, objekata, materijalno-tehničkih sredstava i javnih površina. U slučaju potrebe, Vojska je spremna da poveća broj pripadnika koji bi bili angažovani na realizaciji dobijenih zadataka.
Koliko ima pripadnika VCG u samoizolaciji i karantinu?
Vujević: U samoizolaciji i karantinu trenutno se nalazi 98 pripadnika VCG.
Koje sve sigurnosne mjere moraju preduzeti kako bi se zaštitili? Na koji se način štite od korona virusa?
Vujević: U Vojsci Crne Gore sprovode se sve naredbe Nacionalnog koordinacionog tijela za borbu protiv zaraznih bolesti za preduzimanje mjera za suzbijanje i sprečavanje prenošenja korona virusa (COVID-19). Vojska mora obezbijediti funkcionisanje nesmetano i u kriznim situacijama. Uzimajući u obzir potrebe funkcionisanja Vojske, a uvažavajući smjernice Instituta za javno zdravlje, dio pripadnika se nalazi na radu od kuće i svi oni su na poziv spremni da se u slučaju potrebe jave u matične jedinice, a pripadnici koji su u proteklom periodu putovali u inostranstvo se iz preventivnih razloga nalaze u samoizolaciji u kućnim uslovima, dok se pripadnici koji su se u skorije vrijeme vratili iz inostranstva sa ugroženih područja, nalaze preventivno, u karantinima. Oboljelih pripadnika nema. Svi pripadnici koji su angažovani na zadacima dekontaminacije i obezbjeđenja karantina imaju svu neophodnu zaštitnu opremu i sredstva.
Koju sve opremu pripadnici VCG koriste?
Vulević: Pripadnici koriste zaštitnu opremu u zavisnosti od situacije u kojoj se angažuju, a u skladu sa preporukama nadležnih zdravstvenih ustanovama odnosno saglasno Standardnim operativnim procedurama Vojske. Te je tako dijapazon zaštitne opreme koja se koristi veoma širok od jednokratnih medicinskih maski i rukavica, preko filtrirajućih zaštitnih odijela i zaštitnih maski sa filterima koji pružaju zaštitu na bazi aktivnog uglja pa do izolujućih zaštitni odijela.
Na koji način su vojnici dekontaminirali ljude, opremu, zemljište i vozila kojim su preveženi crnogorski državljani koji su stigli iz inostranstva?
Vulević: Pored ostalih aktivnosti, Vojska Crne Gore je kapacitete stavila na raspolaganje Operativnom štabu za povratak crnogorskih državljana iz inostranstva. Na osnovu odluka Operativnog štaba VCG je obezbijedila zaštitnu opremu licima koja su upravljala prevoznim sredstvima tokom ove aktivnosti, a pripadnici Službe hemijsko-biološko-radiološko-nuklearne odbrane (HBRNO) Vojske Crne Gore su realizovali zadatke biološke dekontaminacije lica koja su upravljala prevoznim sredstvima, te zemljišta na kom je bilo frekventnijeg kretanja kao i vozila i opreme.
U kojim će aktivnostima pripadnici VCG učestvovati u narednom periodu u cilju suzbijanja širenja virusa COVID19?
Vulević: Pored aktivnosti koje su navedene prethodnim odgovorima, Vojska Crne Gore spremna je da realizuje sve pred nju postavljenje zadatke u cilju pomoći ostalim državnim organima i svim građanima Crne Gore.
Odlukom Savjeta za odbranu i bezbjednost pripadnici Vojske angažuju se na obezbjeđenju fizičke zaštite objekata u kojima se sprovode mjere karantina.
Kapetan Vulević kaže da, u ovom trenutku, pripadnici Vojske obezbjeđuju karantine u studentskom domu Krost i hotelu Verde u Podgorici, u objektu RESPA u Danilovgrad u, u Institutu dr Simo Milošević i hotelu Lighthouse u Igalu, u objektu Crvenog krsta u Baru, kao i u hotelu Karisma u Ulcinju.
“Ukoliko bude potrebe za otvaranjem novih karantina, Vojska će biti spremna da realizuje i njihovo obezbjeđenje. Na ovom zadatku su trenutno angažovana 134 pripadnika Vojske”, navodi Vulević.
On ističe da su se vojnici prilikom čuvanja karantina suočavali sa različitim situacijama, te da je bilo pokušaja napuštanja izolacije.
“U određenim karantinskim prostorima dolazilo je do primjedbi, ali i do pokušaja napuštanja karantina zbog anksioznosti usljed novonastale situacije. Preventivnim djelovanjem kroz razgovore i angažovanjem sanitetskih ekipa, te ukazivanjem na mjere koje je potrebno sprovoditi u cilju zaštite javnog zdravlja ta lica su se brzo prilagodila i poštuju propisana pravila”, dodaje Vulević.