Vlada će Albaniji uputi novčanu pomoć od 100 hiljada eura za saniranje posljedica zemljotresa, odlučeno je na današnjoj sjednici.
Kako je saopšteno nakon sjednice, u okviru donatorske konferencije koju organizuje Evropska komisija, Vlada je odlučila da Albaniji uputi novčanu pomoć u iznosu od 100 hiljada eura.
„U diskusiji je naglašeno da Vlada i ovom prilikom nedvosmisleno izražava spremnost naše države da, zajedno sa međunarodnim partnerima, iskaže solidarnost sa susjednom zemljom pogođenoj serijom razornih potresa“, kaže se u saopštenju.
Vlada je danas donijela Program rada za ovu godinu.
U procesu evropske integracije, Vlada Programom rada planira sprovođenje aktivnosti na realizaciji obaveza iz pregovaračkog procesa još intenzivnijom i kvalitetnijom dinamikom.
„Šaljući nedvosmislenu poruku svog ključnog strateškog prioriteta, kao jasan odgovor na vremenski horizont iz Strategije proširenja EU i znak spremnosti za učešće u dijalogu o budućnosti Evrope 2020-2022“, navodi se u saopštenju.
Program je, kako je saopšteno, prožet je aktivnostima koje proističu iz evropske agende, sa značajnim brojem stavki iz Tematskog dijela i čak 30 obaveza iz Normativnog dijela, koje su ujedno i obaveze utvrđene Programom pristupanja Crne Gore EU 2020-2022.
U Tematskom dijelu Programa planirane su 143 obaveze, od čega 58 iz oblasti političkog sistema, unutrašnje i vanjske politike i 85 obaveza iz oblasti ekonomske politike i finansijskog sistema.
U Normativnom dijelu planirane su ukupno 48 obaveze, od čega 11 iz oblasti političkog sistema, unutrašnje i vanjske politike i 37 obaveza iz oblasti ekonomske politike i finansijskog sistema.
Usvojen je i Izvještaj o realizaciji Programa rada Vlade Crne Gore za prošlu godinu, u kojem se navodi da je realizovano ukupno 88,8 odsto obaveza, što je ocijenjeno izuzetno uspješnim rezultatom.
Vlada je donijela i Program pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2020 – 2022, strateški dokument koji obuhvata 33 pregovaračka poglavlja u tabelarnom prikazu.
Dokument je, kako je saopšteno, usklađen sa novom pravnom tekovinom EU, ali i dinamikom donošenja nacionalnih zakonodavnih i strategijskih dokumenata, odnosno planiranim zapošljavanjima.
„Programom pristupanja Crne Gore EU 2020–2022. planirano je donošenje 491 propisa, od čega 97 zakona, 278 podzakonskih akata i 116 strateških dokumenata. Za 2020. godinu planirano je donošenje 48 zakona i 178 podzakonskih akata, odnosno 56 strateških dokumenata“, kaže se u saopštenju.
Usvojen je i Izvještaj o realizaciji Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2019-2020, za prošlu godinu, u kojem je navedeno da je, od ukupno 298 obaveza, ispunjeno 213, što čini 71 odsto realizacije.
Vlada je usvojila II prilog izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori za period 1. novembar 2019. – 31. januar 2020. godine.
„Ovim dokumentom Crna Gora informiše Evropsku komisiju o stanju u oblasti političkih i ekonomskih kriterijuma, odnosno o napretku u dijelu preuzimanja obaveza iz članstva za 33 pregovaračka poglavlja“, pojasnili su iz Vlade.
Prilog, kako su kazali, predstavlja značajnu polaznu osnovu Evropske komisije prilikom izrade godišnjeg izvještaja za Crnu Goru u kojem se konstatuju ostvareni rezultati i daju preporuke za dalji rad.
Donijeta je i Uredba o grupama proizvoda nad kojima se vrši nadzor na tržištu, kojom su, u skladu sa izmjenama sistemskih zakona, utvrđene grupe proizvoda i nadležnih inspekcijskih organa koji vrše nadzor na tržištu nad pojedinim grupama proizvoda.
Usljed personalnih promjena u nadležnim organima, Vlada je izmijenila Odluku o obrazovanju dijela Mješovite komisije za sprovođenje Ugovora o uređenju odnosa od zajedničkog interesa između Vlade i Islamske zajednice u Crnoj Gori, kao i Vlade i Jevrejske zajednice u Crnoj Gori.
Donijet je Program upotrebe sredstava za upravljanje vodnim resursima kojim su obuhvaćene osnovne aktivnosti u oblasti upravljanja vodama, zaštite voda, zaštite od voda i efikasnijeg korišćenje voda, za koje je u ovoj godini Budžetom planirano 200 hiljada eura.
Vlada je donijela i Strategiju prevencije i suzbijanja radikalizacije i nasilnog ekstremizma za period 2020-2024 godine, s Akcionim planom za ovu godinu.
„Nova Strategija kao glavni strateški cilj postavlja povećanu otpornost društva, bolji odgovor institucija i snažniju međunarodna pozicija Crne Gore u borbi protiv radikalizma i nasilnog ekstremizma“, kaže se u saopštenju.
U dokumentu se ističe da je Region Zapadnog Balkana jedno od najosjetljivih područja, imajući u vidu negativno nasljeđe iz ratova sa kraja 20. vijeka, preplijetanje različitih interesa i uticaja, ali i rizike od polarizacije u društvu.
„Različiti oblici govora mržnje na internetu i van njega koji se mogu registrovati u Crnoj Gori, kao i konkretni izrazi etno-nacionalističke radikalizacije, razlog su za potrebu za sveobuhvatnim pristupom vezano za ove negativne fenomene“, navodi se u saopštenju.
Na predlog Ministarstva sporta, Vlada je dala saglasnost za finansiranje izgradnje, rekonstrukcije, adaptacije i opremanje sportskih objekata, u ukupnom iznosu od 89,7 hiljada EUR, za adaptaciju fiskulturne sale osnovnim školama „Kekec“ u Sutomoru i „Ratko Žarić“ u Nikšiću, kao i sportskog terena u Podgorici.