Vlada Crne Gore razriješila je vanrednu profesoricu Pravnog fakulteta Bojanu Lakićević Đuranović članstva u radnim grupama za pregovaračka poglavlja 2 - Sloboda kretanja radnika i 13 - Ribarstvo.
Vlada je na sjednici, na predlog Kancelarije za evropske integracije, donijela odluke o izmjenama odluka o obrazovanju radnih grupa za pripremu i vođenje pregovora o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji za oblast pravne tekovine koje se odnose na pregovaračka poglavlja 2 i 13.
„Odlukama je razriješena članica ovih radnih grupa Lakićević Đuranović, usljed izdavanja suspenzivnog naloga od Univerziteta Crne Gore, koji ju je prethodno predložio za članstvo“, saopšteno je iz Vladine Službe za odnose sa javnošću.
Vlada je usvojila i Jedanaesti polugodišnji izvještaj o ukupnim aktivnostima u okviru procesa integracije Crne Gore u EU za period januar – jun, koji obuhvata najvažnije aktivnosti koje se odnose na napredak u pregovaračkom procesu, pregovore u poglavljima 23. i 24. i politički dijalog s Unijom.
Kako se navodi, u fokusu dokumenta, koji se prosljeđuje Skupštini Crne Gore, je osvrt na preporuke Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje, kao i na izvršene obaveze u sprovođenja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Doniijeta je Odluka o obrazovanju Savjeta za praćenje sprovođenja Strategije reforme pravosuđa 2019-2022. godine, kojim će predsjedavati potpredsjednik Vlade za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku i ministar pravde Zoran Pažin.
Vlada je donijela Odluku o obrazovanju Komisije za pripremu crnogorske verzije pravne tekovine Evropske unije, kojom će predsjedavati glavni pregovarač za pregovore o pristupanju Crne Gore Aleksandar Drljević.
Iz Vlade su objasnili da će Komisija, kao radno tijelo Vlade, pratiti sve aktivnosti Kancelarije za evropske integracije, ministarstava i ostalih organa vezanih za stručnu i pravno-tehničku redakturu prevedenih akata, izradu plana prevođenja pravnih akata EUR i realizaciju tog plana u narednom periodu.
Komisiju, kako se precizira, čine predstavnici Kancelarije za evropske integracije i svih ministarstava.
Radi usklađivanja sa Zakonom o komunalnoj djelatnosti, utvrđen je Predlog zakona o izmjenama Zakona o zaštiti od buke u životnoj sredini.
Iz Vlade su objasnili da je izmjenama utvrđeno da komunalna inspekcija vrši poslove inspekcijskog nadzora u oblasti zaštite od buke u životnoj sredini, dok komunalna policija vrši poslove komunalnog nadzora i obezbjeđivanja komunalnog reda u oblasti buke.
„Na ovaj način je precizno utvrđena nadležnost organa i obezbijeđena puna implementacija zakonskih odredbi u dijelu koji se odnosi na vršenje nadzora u oblasti zaštite od buke u životnoj sredini na lokalnom nivou“, kaže se u saopštenju.
Vlada je utvrdila Predlog zakona o potvrđivanju protokola iz Nagoje o pristupu genetičkim resursima i pravednoj i jednakoj raspodjeli koristi koje proističu iz njihovog korišćenja uz Konvenciju o biološkoj raznovrsnosti.
Protokolom se, kako se navodi, potvrđuju suverena prava države nad svojim prirodnim resursima i u skladu sa odredbama Konvencije i obavezuje da se pristup nacionalnim genetičkim resursima reguliše izdavanjem dozvola, prethodno argumentovanim pristankom.
„Pored toga, korisnici i snabdjevači genetičkih resursa moraju postići dogovor o uslovima pristupa i podjele dobrobiti porijeklom od ovih resursa“, dodaje se u saopštenju.
Vlada je usvojila Informaciju o pristupanju Partnerstvu za radarsku podršku i prihvatila Pismo namjere.
Iz Vlade su naveli da se poslovi Partnerstva za radarsku podršku dominantno odnose na saradnju u dijelu nabavke i održavanja radarskih sistema i da bi nakon prihvatanja Pisma namjere od država članica, Crna Gora postala članica Partnerstva i formalno ispunila uslov da joj se ustupi na korišćenje 3D vojni radar velikog dometa.
Dobijanjem tog sredstva, kako su kazali, kapaciteti i operativne sposobnosti Vojske će se znatno uvećati i ostvariti napredak u ispunjenju ciljeva koji su definisani Dugoročnim planom razvoja odbrane (2019-2028).
„Ostvariće se i velika ušteda budžeta Crne Gore, a novac koja bi bio planiran za nabavku novog vojnog radara, biće upotrebljen za druga ulaganja u sistemu odbrane“, istakli su iz Vlade.
Vlada je donijela Plan upravljanja komunalnim otpadnim vodama Crne Gore s Izvještajem o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu Plana upravljanja komunalnim otpadnim vodama za period 2020. - 2035. godina.
Planom je, kako je saopšteno, predviđeno da, u skladu sa Direktivom Savjeta o prikupljanju i prečišćavanju komunalnih otpadnih voda, 37 definisanih aglomeracija budu opremljene postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda i adekvatnim kolektorskim sistemima, sa krajnjim rokovima opremanja do 2035. godine.