U nikšićkom Udruženju za zaštitu životinja nadaju se da će akcija čipovanja pasa smanjiti broj napuštenih životinja kojih je u gradskoj zoni Nikšića, ali i na seoskom području veliki broj
Psi lutalice problem su sa kojim se u gradu, uprkos postojanju azila, poslednjih godina ni lokalne vlasti, a ponajmanje udruženje, koje nema izvor finansiranja, nikako ne mogu izboriti. Predsjednica udruženja Vesna Dacić smatra da je čipovanje osnov rješavanja problema, jer će na taj način imati bolju kontrolu, navodi Dan.
“Glavni problem su vlasnici i njihova neodgovornost. Imamo bezbroj primjera gdje upravo oni na ulici ostavljaju štence. U Nikšiću ima lovaca i svaki od njih ima no nekoliko pasa. A onda kada pogledate da su većina onih napuštenih mješanci, jasno vam je o čemu se radi. Kada lovce, ali i sve ostale koji drže pse akcijom koja je počela dovedemou red mi smo riješili 90 odsto problema”, smatra Dacićeva.
Nerijetko se dešava i da vlasnici samoinicijativno u azil dovedu i ostave svog psa, često i ženku sa štencima, a sklonište nema kapacitete da sve prihvati.
“Prije 18 mjeseci u azilu su bila 103 psa, a kapacitet je 45 jedinki. Uspjeli smo da izvučemo, izliječimo i udomimo 53 psa kako bi u skloništu taj broj doveli na neki prihvatljivi. Od kraja prošle godine do danas uspjeli smo da više od 120 napuštenih ženki sterilišimo, ali i pored svega toga pronalizimo legla, ne uličnih nego vlasničkih pasa”, tvrdi Dacićeva.
Roditelji učenika osnovnih škola „Ratko Žarić” i „Braća Labudović” tvrde da je svakim danom sve više napuštenih pasa oko tih ustanova, padjecu moraju da prate do škole i nazad. Dacićeva naglašava da je očigledno da se u Nikšić dovoze napušteni psi iz drugih opština, o čemu su, kako kaže, razgovarali sa predstavnicima policije i Opštine.
“Ima nekoliko lokacija gdje je primijećeno da se psi dovoze i tražili smo da se neke od njih kontrolišu, ali još uvijek nije ništa preduzeto. Predloži li smo i da se revidiraju tužbe koje građani sve češće podnose zbogujeda pasa, ni to nije pokrenuto. U maju i aprilu ove godine podneseno je čak 75 tužbi, u većini slučajeva isti ljekar je potpisnik izvještaja o povredama, a uglavnom i advokat koji zastupa tužbu. Imamo slučajeve gdje Opštinu tuže i oni koje njihov pas ujede, na pokušavaju da prikažu da je povreda nastala od uličnog”, navodi Dacićeva.
Opština je lani za štete od ujeda pasa no tužbama građana platila 238.383 eura, a za prvih nekoliko mjeseci ove godine oko 42 hiljade eura.