Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) u protekloj godini ubilježila je jedno od najboljih poslovanja u svojoj istoriji i ostvarila neto dobit od oko 44, 07 miliona eura , saopšteno je na Skupštini akcionara te kompanije.
Takav rezultat, kako je obrazloženo, ostvaren je zahvaljujući dobrim upravljanjem troškovima i maksimanim angažovanjem svih menadžerskih struktura i zaposlenih, kao i dobroj hidrologiji i pogonskoj spremnosti elektrana, pa je proizvodnja struje u prošloj godini veća za 59 odsto u odnosu na prethodnu ili 16 odsto više od plana.
Na Skupštini je predočeno i da je ostvarena rekordna potrošnja koja je iznosila 104 odsto od plana ili 101 odsto od ostvarenja u toku 2017.godine, kao i da su smanjena potraživanja kod distributivnih kupaca i ostvaren stepen naplate od 102,30 odsto u odnosu na ukupno fakturisanu realizaciju u prošloj godini.
U prošloj godini ukupna kapitalna ulaganja u EPCG su iznosila oko 14,32 miliona eura, od kojih se većina odnosila na modernizaciju i nove projekte.
Izvršni direktor EPCG, Igor Noveljić, istakao je da je sve što je moglo da se uradi, već pokrenuto i ocijenio da poslovanje i rad menadžmenta najbolje odslikava ostvarena neto dobit od oko 45 miliona eura u prošloj godini.
”U državni budžet EPCG je uplatila 100 miliona eura, isplaćujemo italijansku kompaniju A2A, pa će država da ima skoro 85 odsto vlasništva, uradili brojne investicije za gradnju energetskih objekata”, ukazao je Noveljić.
Predsjednik Odbora direktora EPCG, Đoko Krivokapić, istakao je da je menadžment te energetske kompanije zaslužio pohvale i nagrade za svoj rad u prošloj godini, umjesto ocjene manjinskih akcionara na Skupštini da ”kompletan finansijski izvještaj daje lažnu sliku”.
Krivokapić je te navode dijela manjinskih akcionara nazvao ”obračunom sa Vladom i njenim odlukama i zakonima”.
”EPCG je u prošloj godini napravila jedan od najboljih rezultata u svojoj istoriji. Pokrenut je značajan investicioni ciklus i urađen reset kompanije”, ukazao je Krivokapić i ustvrdio da je rad te kompanije potpuno transparentan u minule dvije godine.
Prema njegovim riječima, sanirali su gubitak u 2017. godini, u prošloj isplatili dividendu i stvorili preduslove da kroz 48 miliona eura akumulirane neraspoređene dobiti omoguće isplate i u narednom periodu.
On je naveo da su u EPCG počeli da postojeća energetska postrojenja revitalizuju i modernizuju, čime će imati skoro nove elektrane.
Krivokapić je govoreći o isporuci struje, naveo da je cijena megavata trenutno na berzi 78 eura, a potrošači u Crnoj Gori plaćaju je skoro duplo niže.
”Imali smo senzibilitet i za ranjive kategorije, kao i da damo adekvatne modalitete za one koji troše više, a skoro 60 odsto potrošača ima mogućnost da koristi benefite i niže cijene energije”, rekao je Krivokapić.
On je odbacio navode manjinskih akcionara da su tenderi EPCG netransparentni i naveo i da su bilansi u toj kompaniji potpuno čisti, uredni i javni.
Krivokapić je odgovorio da sa Kombinatom aluminijuma iz Podgorice, nije potpisan nikakav sadašnji ugovor o isporuci struje, već sa kompanijom Uniprom, sa kojom je kao kupcem ugovorena cijena za megavat od oko 47,06 eura sa PDV-om i dodao da je sadašnji menadžment EPCG nemoćan da naplati ranije nastala potraživanja i dugovanja KAP-a.
Manjinski akcionar, Vasilije Milićković, ustvrdio je da kompletan finansijski izvještaj daje lažnu sliku i naveo da potrošači u Crnoj Gori prisilno kupuju najskuplju struju u Evropi.
Miličković je naveo da je EPCG radila u diskriminatorskim uslovima koje civilizovani svijet ne pamti i tržišna ekonomija, kao i podsjetio na, po njegoovj ocjeni, nezakonitu kupovinu Rudnika uglja Pljevlja i na Skupštinu akcionara na kojoj je takva odluka donijeta.
Manjinski akcionar, Dejan Mijović, zamjerio je nadležnima što, kako je naveo, za važne investicione projekte milionske vrijednosti u EPCG, poput vjetroelektrane Gvozd i solarne elektrane Briska Gora prvo biraju partnere, a potom slijede tenderi.
Manjinski akcionar, Nataša Backović, postavila je 24 pitanja o zakonitosti odluka koja su se odnosila na finansijsko poslovanje, iskazu o konsolidovanju, akcijskom kapitalu i umanjenju vrijednosti imovine, troškovima, isporuci struje, zapošljavanju, kao i na druge oblasti koje se odnose na poslovanje i rad EPCG.
Manjinski akcionar, Momo Joksimović, ustvrdio je da građani Crne Gore plaćaju najskuplje račune za struju u Evropi, za šta je kao krivca označio EPCG.
Na Skupštini su donijete odluke o usvajanju finansijskih i konsolidovanih iskaza za prošlu godinu, odluke o usvajanju Izvještaja o poslovanju kompanije i raspodjeli dobiti, poništenju prethodnih i kupovini novih sopstvenih akcija.
Skupština je usvojila odluku o odobravanju investicije zajedničke izgradnje vjetroelektrane „Gvozd“, kao i odluku o izboru revizora te razrješenju i imenovanju novih članova Odbora direktora.
Na Skupštini je konstatovano da sve kompanije u sastavu EPCG bilježe dobro poslovanje, a ”objedinjavanje termoenergetskog kompleksa u Pljevljima pokazuje se kao dobra odluka, pa je ta sinergija dovela da Rudnik uglja Pljevlja već isplaćuje dividendu”.
Akcionari su prihvatili odluku o usmjeravanju dobiti na nerasporedjenu dobit Društva tako da je ukupna nerasporedjena dobit kompanije oko 48 miliona eura.
Skupština akcionara je, kako je navedeno, u skladu sa Zakonom o privrednim društvima i Ugovorom o izvršenju put opcije zaključenog izmedju države Crne Gore i italijanske kompanije A2A, donijela odluku o poništenju postojećih i odobrenju kupovine novih deset odsto sopstvenih akcija, čime će država povećati vlasnički udio u kompaniji na 85,41 odsto, što je i njen najveći udio u EPCG od 2009. godine kada je izvršena privatizacija kompanije.
Akcionari su podržali Odluku o odobravanju investicije zajedničke izgradnje vjetroelektrane „Gvozd“ sa kompanijom Ivicom Holding GmbH iz Austije,a vrijednost te investicije iznosi 58 miliona eura
Skupština je izvršila razrješenje i izbor novih članova Odbora direktora kompanije, za čije članove su izabrani: Đoko Krivokapić, Ranko Milović, Ljubo Knežević, Samir Hodžić, Vladan Radulović, Srdjan Spaić i Oreste Bramanti.