Fond za zaštitu depozita isplatio je ukupno 95,41 milion eura garantovanih depozita štedišama Atlas i Invest banke Montenegro IBM u stečaju.
Direktor Fonda Predrag Marković saopštio je Dnevnim novinama da su od tog iznosa klijenti Atlas banke podigli više od 75 miliona, a IBM-a 20,28 miliona eura.
Za Atlas banku je isplaćeno 75,13 miliona, što čini 84,2 odsto ukupne obaveze po osnovu garantovanih depozita. Od ukupno 93.688 deponenata, garantovani depozit isplaćen je za njih 9.554. Za IBM je isplaćeno 20,28 miliona ili 91,2 odsto ukupne obaveze. Garantovani depozit je, od ukupno 2.963 deponenata, isplaćen za njih 835”, precizirao je Marković.
Centralna banka (CBCG) uvela je stečaj u IBM 4. januara ove godine, a u Atlas banku 5. aprila. Razlog za stečaj u IBM je, kako je utvrdila privremena uprava banke, negativno finansijsko stanje, koeficijent solventnosti niži od jedne četvrtine propisanog nivoa, kao i obaveze banke koje su veće od njene imovine. Savjet CBCG uveo je stečaj u Atlas nakon dvije neuspjele dokapitalizacije, a utvrđene su i skrivene namjere koje se odnose na nerealno visoku procjenu imovine. Obje banke su vlasništvo odbjeglog biznismena Duška Kneževića.
Direktor Fonda kazao je da veliki broj depozita u IBM i Atlas banci čini ušteđevina manja od jednog eura.
“U Atlas banci depozita manjih od jednog eura imaju 46.832 deponenta, od čega 12.927 depozita manjih od pet centi. Ovdje se očigledno radi o evidencijama, odnosno o računima koji su davno otvoreni i na njima nema prometa”, naveo je Marković Dnevnim novinama i dodao da je Fond, vodeći se Zakonom o zaštiti potrošača, na spisak za isplatu uvrstio i deponente sa malom ušteđevinom.
On je objasnio da evropski standardi propisuju da se ne isplaćuju depoziti manji od troškova isplate i na kojima u zadnjih 12 mjeseci nije bilo promjena.
“Rukovodeći se Zakonom o zaštiti potrošača, sve ove deponente uvrstili smo u spisak deponenata koji imaju pravo na isplatu garantovanog depozita. Jedan broj njih već je preuzeo garanovani depozit”, ukazao je Marković.
Fond je za isplatioce garantovanih depozita, koji po klijentu iznose do 50.000 eura, odredio Societe generale, NLB, Hipotekarnu i Crnogorsku komercijalnu banku.
Fond za zaštitu depozita, kako je kazao Marković, trenutno raspolaže sa oko 53 miliona eura. Prema njegovim riječima, to je dovoljno u slučaju nastanka stečaja u dvije male banke.
“Fond je po osnovu refundacije sredstava isplaćenih u postupku isplate garantovanih depozita već dobio 14,5 miliona eura iz stečajne mase IBM, kao i 18,3 miliona iz stečajne mase Atlas banke. Ukupno u ovom trenutku Fond raspolaže sa oko 53,0 miliona eura. To je dovoljno sredstava da se, za slučaj nastanka stečaja u dvije male banke, isplate garantovani depoziti”, istakao je za Dnevne novine Marković.
On je ocijenio da ne postoji opasnost od nastanka “zaštićenog slučaja”, te da preostalih 13 banaka na crnogorskom tržištu iskazuju parametre likvidnosti, solventnosti i adekvatnosti kapitala iznad propisanih zakonom. Marković je dodao i da banke poštuju obaveze po osnovu redovne godišnje premije za koju su tokom prošle godine izdvojile i u Fond uplatile 16,6 miliona eura.
“Očekujemo da ćemo do kraja ove godine naplatiti veliki dio potraživanja po osnovu garantovanih depozita kod Atlas banke, tako da ocjenjujemo da Fond može nesmetano vršiti svoju misiju”, zaključio je Marković.