U depou Višeg suda u Podgorici nalazi se oko 3,5 tona droge oduzete tokom vođenja krivičnih postupaka, saopštila je savjetnica za odnose sa javnošću tog suda Aida Muzurović.
Ona je Pobjedi kazala da su u pitanju narkotici oduzeti u više policijskih akcija, koji se do okončanja pravosnažnosti presude drže u tim skladištima, nakon čega se uništavaju.
Kako je navela Muzurović, u depou su različite vrste zaplijenjene droge, a najviše je marihuane i skanka.
Nakon što se završi vještačenje vrste i količine droge u Forenzičkom centru u Danilovgradu, ona se dostavlja Višem državnom tužilaštvu i uredno skladišti u posebnu prostoriju koja je opremljena sefom i vitrinama koje su, iz bezbjednosnih razloga, zaključane.
Nakon podizanja optužnice u predmetima protiv okrivljenih za šverc droge, zaplijenjeni narkotici se iz zgrade tužilaštva prenose u skladište Višeg suda gdje se čuvaju do okončanja postupka i pravosnažnosti presude.
Prostor u kojem se oduzeta droga skladišti svakodnevno se kontroliše i strogo je zabranjen ulaz osobama koje za to nemaju ovlašćenje.
Zakon omogućava da organ koji vodi postupak odluči da se i prije pravosnažnosti presude uništi droga koje se zbog svojih svojstava ne može skladištiti duže vrijeme.
U većini slučajeva zaplijenjena droga se uništava nakon što se za to steknu uslovi, odnosno nakon što presude postanu pravosnažne.
Procedura uništavanja droga nalaže da se obrazuje komisija za uništavanje droge nakon što se dobiju dozvole od Ministarstva zdravlja, Odjeljenja za droge, Agencije za zaštitu životne sredine.
Opojna droga se uništava u prosjeku jednom tokom dvije godine, u zavisnosti od količine oduzete droge na osnovu pravosnažnih presuda tokom godine.
„Iz Višeg suda u Podgorici je u prošloj godini zapaljeno skoro pet tona psihoaktivnih supstanci oduzetih ranijih godina“, kazali su iz tog suda.
U izvještaju Evropske komisije (EK) za Crnu Goru za prošlu godinu navodi se da je tokom 2017. godine oboren rekord u zapljeni narkotika - 2,65 tona i to uglavnom kanabisa iz Albanije.
Prema podacima Uprave policije, od 1. jula prošle do 1. jula ove godine zaplijenjeno je 2,9 tona droge.
U dokumentu EK navodi se da je nedostatak bezbjednog skladišta za čuvanje zaplijenjene droge i dalje razlog za zabrinutost.
Oni ističu da je potrebno uspostaviti jedinstvenu bazu podataka kako bi se prikupljali, analizirali i razmjenjivali svi podaci o zapljenama opojnih droga.