Iz mreže zaštićenih područja Dinarida saopštili su da su klimatske promjene značajan rizik za zaštićena područja i njihove prirodne vrijednosti.
U nacionalnim parkovima postoje ranjive vrste, populacije i staništa koje su ugrožene štetnim uticajem klimatskih promjena, kazala je pomoćnica direktora Javnog preduzeća za Nacionalne parkove, Nela Vešović Dubak, na okruglom stolu „Klimatske promjene u zaštićenim područjima“.
Vešović Dubak je navela da je cilj koncipiranje petogodišnjih planova upravljanja za Nacionalne Parkove Crne Gore.
„Ovo preduzeće se u praćenju klimatskih promjena oslanja na izvještaje zasnovane na postojećim i ranijim istraživanjima stručnjaka koji su pokazali da u nacionalnim parkovima postoje ranjive vrste, populacije i staništa, ugrožene štetnim uticajem klimatskih promjena“, kazala je Vešović Dubak.
Ona je istakla ulogu nacionalnih parkova u ublažavanju negativnih uticaja klimatskih promjena koja se ogleda u pet ključnih riječi: ranjivost, ugroženost, adaptacija, otpornost i ublažavanje.
Ešeh Husić, direktor Direktorata za klimatske promjene i mediteranska pitanja naveo je da ranjivosti određenih ekosistema biti razmotreno u sklopu pripreme Trećeg nacionalnog izvještaja Crne Gore o klimatskim promjenama ka Okvirnoj Konvenciji o Klimatskim Promjenama Ujedinjenih Nacija (UNFCCC).
Direktor Parkova Dinarida, Zoran Mrdak, istakao je kompleksnost klimatskih promjena i nagalasio potrebu pravovremene reakcije i važnost adaptacije zaštićenih područja na njih.
Nezavisni konsultant Đorđije Vulikić predstavio je aktivnosti Parkova Dianrida na pripremi Analize ranjivosti zaštićenih područja na klimatske promjene, koja ima za cilj da ukaže na urgentan problem promjene klime i na postojeće i očekivane uticaje koji ovaj fenomen ima na zaštićena područja u Crnoj Gori.
Projekat „Klimatske promjene u zaštićenim područjima“ realizuje se kroz program ”Zajedno za bolju klimu u Crnoj Gori” koji partnerski sprovode NVO Green home, Savjet za ekološku gradnju Crne Gore I CAN Europe, a podržan je od strane Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori i Ministarstva javne uprave.
Na okruglom stolu učestvovali su predstavnici institucija iz oblasti klimatskih promjena, zaštite prirode, upravljači zaštićenih područja u Crnoj Gori, stručnjaci i predstavnici civilnog sektora.